Nowoczesna. Szczegółowe informacje o partii
Nowoczesna została założona 31 maja 2015 roku przez Ryszarda Petru. Program partii zawiera dekalog, który ma wyznaczać dalsze cele ugrupowania. Mowa tutaj m.in. o wolności osobistej oraz gospodarczej, ochronie własności prywatnej, rozdziale kościoła od państwa czy równych szansach dla każdego obywatela. Obecny lider ugrupowania to Adam Szłapka (od 2019 roku).
Nowoczesna należy do Partii Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) i Koalicji Obywatelskiej, natomiast młodzieżówka ugrupowania nosi nazwę Młodzi Nowocześni.
Nowoczesna w Sejmie IX kadencji
Koalicja Obywatelska zrzesza takie partie, jak Nowoczesna, Platforma Obywatelska, Inicjatywa Polska i Partia Zieloni. Posłowie IX kadencji, którzy działają w sejmie jako członkowie KO, to:
- Katarzyna Lubnauer,
- Adam Szłapka,
- Monika Rosa,
- Krzysztof Mieszkowski,
- Barbara Dolniak,
- Witold Zembaczyński.
Nowoczesna — program i dokładne założenia partii
Definicja partii została opracowana na podstawie dziesięciu punktów, jakie zostały zawarte w programie ugrupowania i mają przyświecać jego członkom. Nowoczesna jest opisywana jako:
- „wolność osobista i gospodarcza,
- skuteczne państwo i dobre, stabilne prawo,
- ochrona własności prywatnej,
- przyjazny rozdział Kościoła od państwa,
- państwo uczciwe, przejrzyste i służące obywatelom,
- odpowiedzialność, rozsądek i troska,
- równe szanse dla każdego,
- silna Polska w sercu silnej Europy,
- patriotyzm, który łączy, a nie dzieli,
- optymizm i wiara, że wspólnie możemy osiągać wielkie cele”.
Partia Nowoczesna popiera m.in. całkowitą legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży, refundację zabiegów in vitro i zniesienie finansowania dla lekcji religii w szkołach publicznych z budżetu państwa, a także możliwość rejestracji związków partnerskich (zarówno dla par mieszanych, jak i jednopłciowych). Ugrupowanie chciałoby również wprowadzić walutę europejską (euro).
Historia partii Nowoczesna
Partia została założona 31 maja 2015 roku. Ryszard Petru był liderem ugrupowania od początku jego powstania do 25 listopada 2017 roku. Katarzyna Lubnauer została następczynią polityka, a potem przekazała to stanowisko Adamowi Szłapce, które zajmuje je od 24 listopada 2019 roku.
Ryszard Petru ogłosił powstanie stowarzyszenia NowoczesnaPL w kwietniu 2015 roku. Miesiąc później odbyła się konwencja założycielska partii, na której zebrało się ok. sześciu tysięcy osób.
Nowoczesna — konwencja założycielska
Konwencja założycielska została zorganizowana 31 maja 2015 roku na Torwarze w Warszawie. Ryszard Petru przedstawił wówczas założenia programowe ugrupowania, a także możliwość wystawienia kandydatów w najbliższych wyborach parlamentarnych. Przewodniczący nie był jedyną osobą, jaka przemawiała na wydarzeniu. Wystąpiła też m.in. Joanna Scheuring-Wielgus.
Nowoczesna. Wszystkie nazwy partii
Partia nie mogła funkcjonować jako „NowoczesnaPL” m.in. przez duże podobieństwo do nazwy Fundacji Nowoczesna Polska. Ugrupowanie zostało zatem przemianowane na „Nowoczesną”, jednak ostatecznie zarejestrowano je 25 sierpnia 2015 roku jako „Nowoczesna Ryszarda Petru”. Kolejna zmiana nazwy nastąpiła 25 listopada 2017 roku. Partia została wówczas „Nowoczesną”.
Co więcej, nie tylko ugrupowanie przechodziło podobne modyfikacje. Koalicja Obywatelska początkowo nazywała się „Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska”. Komitet w końcu przyjął nazwę „Koalicja Obywatelska PO.N iPL Zieloni” (po dołączeniu kolejnych partii).
Nowoczesna — wyniki w wyborach
Nowoczesna wzięła po raz pierwszy udział w wyborach parlamentarnych w 2015 roku. Partia zdobyła 7,6 proc. głosów, co pozwoliło jej na wprowadzenie 28 posłów do Sejmu VIII kadencji.
Kandydaci Nowoczesnej otrzymali także poparcie 310 385 obywateli w wyborach w 2019 roku. Partia zdobyła wówczas 8 ze 134 mandatów poselskich, które uzyskała Koalicja Obywatelska.
Nowoczesna. Kontrowersje związane z partią
Sąd Najwyższy 2 września 2016 roku oddalił skargę partii oraz podtrzymał decyzję Państwowej Komisji Wyborczej o odrzuceniu sprawozdania finansowego z wyborów w 2015 roku. Odmowa była wówczas spowodowana przelaniem sumy dwóch milionów złotych z konta ugrupowania na konto komitetu wyborczego, co było niezgodne z prawem.
Michał Pihowicz ponosił wtedy odpowiedzialność za błędny przelew i zrezygnował z pełnienia funkcji skarbnika partii. Nowoczesna musiała również ponieść konsekwencje — straciła kwotę, jaka została zakwestionowana wówczas przez PKW, na rzecz Skarbu Państwa oraz po 75 proc. rocznej subwencji na działalność partii i dotacji podmiotowej na zdobyte mandaty poselskie.