Elżbieta Rafalska – wykształcenie
Elżbieta Rafalska urodziła się 22 czerwca 1955 roku we Wschowie w województwie lubuskim. W młodości grała w koszykówkę w Pogoni Wschowa i ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu studiując w Filii w Gorzowie Wielkopolskim. Studia podyplomowe zrobiła już Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie otrzymała dyplomy z pedagogiki rewalidacyjnej, a później także organizacji i zarządzania pomocą społeczną i pracą socjalną. Sukcesywnie dokształcała się przez kolejne lata, zaliczając szkolenia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, zarządzania jakością w urzędzie i zarządzania opieką zdrowotną. Zdobyła także uprawnienia państwowe do sprawowania funkcji członka rady nadzorczej w spółkach Skarbu Państwa.
Elżbieta Rafalska – praca i początki w polityce
Zanim zajęła się polityką, Elżbieta Rafalska była nauczycielem akademickim na AWF w Gorzowie Wielkopolskim i wizytatorem w kuratorium oświaty. W 1998 roku objęła funkcję dyrektora Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej, a w 1999 roku dyrektora Wydziału Spraw Społecznych Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wykładała też w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim.
Karierę polityczną Rafalska zaczęła od Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie trafiła jako radna z list Akcji Wyborczej Solidarność. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Rady Miasta, a wcześniej przewodniczącej Komisji Rodziny i Spraw Społecznych.
Elżbieta Rafalska w PiS
Już w Gorzowie Wielkopolskim Rafalska została przewodniczącą klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Do partii przystąpiła w 2004 roku i trafiła do jej zarządu regionalnego. W 2005 roku została senatorem z okręgu lubuskiego. W latach 2006-2007 była wiceministrem w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
W 2007 roku Rafalska została posłem, uzyskując 16922 głosy. W 2009 roku bez powodzenia starała się o mandat europosła. W roku 2011 z 14812 głosami po raz kolejny została wybrana na posła, a w 2014 znów nie udało jej się dostać do Europarlamentu. W 2015 roku trafiła do Sejmu po raz trzeci, zdobywając 22898 głosów. W rządzie Beaty Szydło utworzonym przez PiS została ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej. Zachowała tę funkcję po rekonstrukcji w nowym gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego. Odpowiadała za wprowadzenie flagowego programu partii „Rodzina 500+”.
Elżbieta Rafalska na Twitterze
Elżbieta Rafalska obecna jest na Twitterze pod adresem @E_Rafalska