Intel dostarcza procesory między innymi do firm Apple, Lenovo, HP i Dell. Jest jednym z największych przedsiębiorstw działających na rynku informatycznym.
Siedziba firmy Intel znajduje się w Santa Clara w Kalifornii.
Intel – historia firmy
Intel 18 lipca 1968 r. założyli chemik Gordon E. Moore i fizyk Robert Noyce. Niedługo później dołączył do nich inżynier Andrew Grove.
Moore i Noyce nazwali firmę N M Electronics. Już pod koniec lipca 1968 r. zmienili ją jednak na „Intel”. Nazwa „Intel” pochodzi od wyrażenia „integrated electronics”. Znaczenie przy wyborze nazwy miało także to, że „intel” oznacza „wywiad wojskowy” i „informacje”.
Początkowo firma produkowała przede wszystkim pamięci RAM. Pierwszy procesor, jaki stworzyła, to zaprezentowany w 1971 r. Intel 4004. Był to także pierwszy na świecie komercyjny jednoukładowy procesor komputerowy.
W 1973 r. Intel stworzył jeden z pierwszych mikrokomputerów.
W 1981 r. IBM wykorzystał procesor Intel 8088 do produkcji komputera IBM PC. W 1985 r. Intel przestał produkować pamięci RAM. Najważniejszym jej produktem zostały procesory z rodziny x86. W latach 90. Intel stał się dominującym dostawcą mikroprocesorów do komputerów osobistych.
Od 2000 r. zapotrzebowanie na mikroprocesory produkowane przez Intel zaczęło maleć, a coraz większe znaczenie na rynku zdobywali konkurenci, między innymi AMD.
W 2006 r. Intel zaprezentował Intel Core Microarchitecture. Wprowadzenie na rynek linii Core oznaczało rezygnację z marki Pentium (wyjątek stanowił Pentium Dual Core). Linia ta została uznana za skok technologiczny. Dzięki niej Pentium w dużej mierze odzyskał pozycję lidera. W tym samym roku ogłoszono, że do sprzedaży trafi XScale.
W 2010 r. Intel za 7,68 mld dolarów kupił McAfee – przedsiębiorstwo zajmujące się systemami ochrony przed włamaniami do sieci komputerowych. W kolejnych latach kupił też całość lub część udziałów firm: SySDSoft, Fulcrum Microststems, Telmap, ASML Holding, Omek Interactive, Indisys, PasswordBox, Vuzix, Lantiq, Altera, Saffron Technology, Nervana Systems, Movidius i Mobileye.
Intel – władze
Przewodniczącym rady nadzorczej spółki jest Andy Bryant, a dyrektorem (CEO) – Robert H. Swan.
Procesory produkowane przez Intel
- Pentium
-
Celeron
-
Xeon
-
Itanium
-
Core
-
Core 2
-
Core i7
-
Core i5
-
Core i3