26 października na stanowisko ministra powołano Piotra Nowaka, który w latach 2015-2020 był wiceministrem finansów („przeżył” aż ośmiu ministrów finansów).
W resorcie był odpowiedzialny za zarządzanie długiem, czyli emisje obligacji finansujących deficyt budżetowy czy utrzymywanie relacji z inwestorami. W grudniu zeszłego roku złożył dymisję, po czym objął stanowisko doradcy Szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie oraz wicedyrektora Departamentu Polityki Monetarnej i Rynków Kapitałowych (Monetary and Capital Markets) MFW.
Piotr Nowak - wykształcenie
Piotr Nowak jest absolwentem Wydziału Cybernetyki w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Finanse i Bankowość. Ukończył również studia doktoranckie w Szkole Głównej Handlowej oraz Executive MBA, prowadzonych przez Politechnikę Warszawską przy współpracy z London Business School, HEC School of Management Paris oraz NHH Bergen. Nowak posiada tytuł CQF - Certificate in Quantitative Finance.
Piotr Nowak - kariera
41-letni obecnie minister jest związany z rynkiem finansowym od 2004 r. Najpierw jako diler walutowy w PKO BP, następnie w latach 2005-2006 jako trader w CALYON Corporate & Investment Bank, gdzie odpowiadał za obligacje i instrumenty pochodne na stopę procentową z regionu środkowej i wschodniej Europy. Od 2006 r. do 2010 r., jako vice-president w londyńskim funduszu hedgingowym, należącym do grupy Swiss Re, zajmował się strategią Global Macro, która obejmowała instrumenty dłużne, indeksy giełdowe, instrumenty pochodne oraz waluty ze wszystkich rynków wschodzących.
W okresie 2010-2011 pracował jako prop trader w Espirito Santo Investment Bank Polska, a od 2011 r. do 2014 r. w PKO TFI, jako zastępca dyrektora departamentu zarządzania portfelami papierów dłużnych. Z początkiem 2015 r. rozpoczął pracę jako ekspert ds. gospodarczych w Kancelarii Prezydenta RP, następnie od października do grudnia 2015 r. pracował w Money Makers TFI.
W 2018 roku, gdy był już wiceministrem, został wybrany na członka Rady Zarządzającej Funduszu Rezerwy Emerytalnej Rady Europy. Rada składa się łącznie z 6 osób wybieranych przez Komitet Ministrów na wniosek państw członkowskich (47 państw europejskich), Sekretarza Generalnego oraz Komitet Pracowniczy RE.