Jak twierdzi wielu moich kolegów badaczy, wdzieranie się technologii do naszych domów i sypialni ograbia nas ze sporych ilości cennego snu. Wiele dowodów potwierdza tę tezę, np. szkodliwy wpływ urządzeń emitujących po zmroku światło LED. Naukowcy przekonują, że powinniśmy chronić analogowość snu w coraz bardziej cyfrowym świecie, zostawiając technologię za drzwiami sypialni. Akurat z tym ostatnim się nie zgadzam. Owszem, przyszłość snu będzie polegała na powrocie do przeszłości w tym sensie, że musimy odzyskać zdolność regularnego, obfitego snu, którego jako ludzkość mogliśmy zażywać jeszcze 100 lat temu. Tyle że walka z technologią to w mojej ocenie niewłaściwe podejście przede wszystkim dlatego, że bylibyśmy z góry skazani na porażkę: nigdy nie zapędzimy technologicznego dżina z powrotem do butelki, zresztą nie ma takiej potrzeby. Powinniśmy wykorzystać to potężne narzędzie do naszych celów. Jestem w zasadzie pewien, że za trzy do pięciu lat na rynku będą dostępne tanie urządzenia pozwalające na precyzyjne monitorowanie snu i rytmu dobowego. W następnej kolejności powiążemy je z również coraz powszechniejszymi zautomatyzowanymi sieciami urządzeń grzewczych i oświetlenia w naszych domach. Już teraz podejmowane są pierwsze próby w tym obszarze.
Spersonalizowane lekarstwo na sen
Wynikają z tego dwie ekscytujące możliwości. Po pierwsze, urządzenia te mogłyby porównywać sen każdego członka rodziny z temperaturą rejestrowaną przez termostaty w jego sypialni. Za pomocą prostych algorytmów moglibyśmy nauczyć system grzewczy, jaka temperatura najbardziej odpowiada osobie zajmującej daną sypialnię w oparciu o parametry biofizjologiczne mierzone przez indywidualne urządzenia monitorujące sen. Owszem, czynników wpływających na dobry lub zły sen w nocy jest wiele, ale temperatura bez wątpienia do nich należy. Co ciekawsze, moglibyśmy zaprogramować spadek i wzrost temperatury w ciągu nocy zgodny z oczekiwaniami organizmu. Z czasem sztuczna inteligencja opracowałaby zindywidualizowane warunki termiczne dostosowane do rytmu dobowego każdego użytkownika każdej sypialni, odchodząc od niekorzystnego jednorodnego tła, które zaburza sen większości ludzi używających typowych termostatów.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.