Światowa Organizacja Zdrowia na początku roku wymieniła czynniki ryzyka zwiększające prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci. Na liście znalazły się m.in. zanieczyszczenia powietrza, nieszczepienie się, groźne patogeny. Jest tam również kilka czynników znanych od dawna: niezdrowa dieta, palenie papierosów, brak aktywności fizycznej. Wszystkie one przyczyniają się do rozwoju nowotworów, chorób układu krążenia i płuc, a także do powstawania udarów. Z raportu Warsaw Enterprise Institute (WEI) z 2018 r. wynika, że choroby układu krążenia były przyczyną 45 proc. zgonów Polaków (ok. 180 tys.). Z tej liczby niewydolność serca odpowiadała za ok. 60 tys. zgonów. Oznacza to, że co siódmy Polak i co trzeci pacjent kardiologiczny zmarł z tego powodu.
Zmień to, na co masz wpływ
Statystyczny Kowalski ma niewielki wpływ na zanieczyszczenie powietrza, produkcję wysoko przetworzonej żywności czy oporność bakterii na antybiotyki. To problem globalny. Jako jednostka może jednak modelować codzienny styl życia tak, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Maleje ono, gdy zastosujemy się do zaleceń WHO – zaczniemy się ruszać, odstawimy alkohol i papierosy oraz zmienimy dietę.
Czytaj też:
Celebryckie diety, których lepiej się wystrzegać
Zapracowany układ krążenia
W ciele każdego z nas znajduje się mnóstwo naczyń krwionośnych – jedne są większe (tętnice), inne mniejsze (żyły), ale są też takie, które trudno dostrzec gołym okiem (naczynia włosowate). We wszystkich krąży krew, dociera do najmniejszych fragmentów ciała. Dociera, dopóki ich prześwit na to pozwala. Najczęściej występującą chorobą, która powoduje twardnienie i zwężenie naczyń w wyniku odkładania się złogów, jest miażdżyca. Każdy o niej słyszał, większość z nas zapewne ją ma, niektórzy nawet to tym nie wiedzą. Inne często występujące choroby wynikające ze złego stylu życia to cukrzyca typu 2 i nadciśnienie tętnicze. Dzień w dzień utrudniamy pracę układu sercowo-naczyniowego, a potem jesteśmy zaskoczeni, gdy dojdzie do zawału lub udaru.
Czytaj też:
E-papierosy: sposób na rzucenie palenia?
Dieta na zdrowe serce
Powszechnie uważa się, że najlepsza dla zdrowia jest dieta śródziemnomorska, obfitująca w świeże warzywa i owoce, ryby i produkty zbożowe. Na uwagę zasługuje także dieta DASH, która została opracowana w celu walki z nadciśnieniem tętniczym. Naukowcy szybko zauważyli, że sprzyja także utrzymaniu szczupłej sylwetki. Mówiąc w skrócie – poprawia ogólny stan zdrowia. Podobnie jak w diecie śródziemnomorskiej w diecie DASH kładzie się nacisk na spożywanie chudego mięsa, ryb, produktów pełnoziarnistych, bogatych w błonnik warzyw i owoców, niskotłuszczowego lub beztłuszczowego nabiału, roślin strączkowych oraz orzechów i nasion. Przede wszystkim chodzi jednak o znaczne ograniczenie spożycia sodu. Jeśli gotujemy sami, nie korzystając z półproduktów, nie powinniśmy mieć z tym problemów.
Czytaj też:
Dieta DASH – rewelacyjnie wpływa na serce i pozwala zgubić niechciane kilogramy
Absolutna podstawa
Nie musimy od razu przechodzić na jedną z zalecanych diet, by zadbać o serce, choć tak byłoby najlepiej. Warto jednak zrezygnować z używek oraz jedzenia czerwonego i przetworzonego mięsa, ograniczyć spożycie soli i słodyczy. To już bardzo dużo. Postawmy na ryby i tłuszcze pochodzenia roślinnego, chude mięso, produkty pełnoziarniste, a przede wszystkim – warzywa i owoce. Szczególnie banany, awokado i pomidory, ponieważ są bogate w potas, który jako antagonista sodu reguluje pracę serca, obniżając ciśnienie krwi.
Pomocne suplementy
Można się także wspomagać naturalnymi wyciągami roślinnymi (np. kwiat i owoc głogu, liść brzozy). Niektóre z nich obniżają poziom lipidów, uszczelniają naczynia krwionośne, regulują ciśnienie i pracę serca. Antyoksydanty, jak witamina C i E, pomogą zwalczać wolne rodniki, stany zapalne i przedwczesne starzenie się organizmu. Warto także rozważyć stosowanie adaptogenów, czyli roślin, które wykazują działanie uspokajające i wyciszające, a zarazem poprawiają wydolność organizmu. Bo dieta dietą, a stres stresem…
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.