PiS zwycięża w sondażach
Z badań przeprowadzonych przez IBRiS na zlecenie Faktu wynika, że w skali całego kraju w wyborach do sejmików wojewódzkich Zjednoczona Prawica (PiS wraz z koalicjantami) zdobędzie 31,9 proc. głosów, Koalicja Obywatelska 25,7 proc., natomiast kandydaci związani z PSL 13,3 proc. Na dobry wynik może także liczyć Sojusz Lewicy Demokratycznej otrzymując 7,3 proc. Komitety bezpartyjne dostaną 6 proc. wszystkich głosów.
Bezpartyjni coraz popularniejsi
Kandydaci niezwiązani z żadną partią będą prawdopodobnie współrządzili w województwie dolnośląskim. Bezpartyjność jest coraz częściej postrzegana przez Polaków jako wielka zaleta. Jednym z pytań zadanych przez IBRiS było czy respondenci poparliby komitety bezpartyjne. Aż 20,3 proc. odpowiedziało, że „zdecydowanie tak”, a 36,5 proc. „raczej tak”. Natomiast 29,5 proc. udzieliło odpowiedzi, że „raczej nie” lub „zdecydowanie nie”. Z tym, że z frakcji nieidentyfikujących się z podziałami partyjnymi realne szanse na rządzenie ma obecnie tylko Ruch Autonomii Śląska, z ustępującym prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem na czele.
Dobre prognozy nie dają zwycięstwa
Oszacowanie wyników w wyborach samorządowych jest bardzo trudne. W poprzednich wyborach samorządowych w 2014 PiS prowadziło w pięciu województwach natomiast wygrało tylko w podkarpackim. Z najnowszej symulacji wyborczej przeprowadzonej przez socjologa Marcina Palade, który przewidział zwycięstwo Lecha Kaczyńskiego w wyborach w 2005 wynika, że Prawo i Sprawiedliwość wygrałoby teraz w 8 województwach.
Czytaj też:
Sąd Najwyższy skierował kolejne pytania do Trybunału Sprawiedliwości UE