Wybory samorządowe 2018 - kiedy?
„Zgodnie z Kodeksem wyborczym wybory do rad oraz wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zarządza się nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Datę tych wyborów wyznacza się na ostatni dzień wolny od pracy poprzedzający upływ kadencji rad” – informuje PKW. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października. Z kolei druga tura odbędzie się 4 listopada. Decyzja szefa rządu została już ogłoszona w Dzienniku Ustaw.
Wybory samorządowe - na kogo głosować?
W wyborach samorządowych w Polsce wybiera się członków rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich. Poza tym odbywa się także głosowanie na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zgodnie z nowelizacją kodeksu wyborczego, wybory samorządowe od 2018 roku odbywają się raz na 5 lat. Tyle też trwa kadencja.
Kto może głosować?
Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) do rady gminy, rady powiatu i sejmiku województwa ma obywatel polski oraz obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, oraz stale zamieszkuje na obszarze tej odpowiednio - gminy, powiatu i województwa. W wyborach wójta w danej gminie – osoba mająca prawo wybierania do rady tej gminy.
Nie ma prawa wybierania osoba:
-
pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
-
pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
-
ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.
Kto kandyduje?
Bierne prawo wyborcze (prawo wybieralności) ma osoba mająca prawo wybierania do organów jednostek samorządu terytorialnego. W wyborach wójta – obywatel polski mający prawo wybierania w tych wyborach, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 25 lat, z tym że kandydat nie musi stale zamieszkiwać na obszarze gminy, w której kandyduje.