Nowelizacja zakłada, że szczepienia w Polsce nie byłyby obowiązkowe, jeżeli nie ma wybuchu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Przeciwko takim regulacjom protestują lekarze podkreślając, że wzrost liczby osób uchylających się od szczepień prowadzi do rozwoju groźnych i dawno niewidzianych chorób, a przyszłości może także wywołać epidemię. Nowelizację skrytykowały m.in. Naczelna Rada Lekarska, Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz eksperta Biuro Analiz Sejmowych.
Mimo głosów protestu, za skierowaniem projektu do komisji opowiedziało się 211 posłów PiS i 19 Kukiz'15. Dodatkowo „za” zagłosowało 8 posłów niezrzeszonych, 5 WiS, 5 PSL-UED i 4 z PO. Projektu nie poparł nikt z Nowoczesnej i koła Liberalno-Społeczni. Bardziej interesujące były jednak przypadki posłów PiS i Kukiz'15, którzy nie poparli projektu. Przeciwko zagłosował jeden poseł PiS Cieślak Michał. 24 przedstawicieli tej partii nie wzięło udziału w głosowaniu:
- Bartuś Barbara
-
Błaszczak Mariusz
- Czech Anna
-
Czochara Katarzyna
-
Dworczyk Michał
- Gowin Jarosław
-
Gryglas Zbigniew
-
Hrynkiewicz Józefa
- Jaki Patryk
-
Kaczyński Jarosław
-
Kamiński Mariusz
- Kilian Jan
-
Kopcińska Joanna
-
Kurzępa Jacek
- Opioła Marek
-
Rafalska Elżbieta
-
Stachowiak-Różecka Mirosława
- Strzałkowski Stefan
-
Suski Marek
-
Szczurek-Żelazko Józefa
- Szczypińska Jolanta
-
Szydło Beata
-
Zalewska Anna
- Zaremba Krzysztof
Podobnie postąpiło 9 posłów ruchu Kukiz'15:
-
Apel Piotr
-
Chrobak Barbara
- Długi Grzegorz
-
Grabowski Paweł
-
Jaskóła Tomasz
- Kukiz Paweł
-
Kulesza Jakub
-
Maciejewski Andrzej
- Sachajko Jarosław
Uwagę na powyższych listach przykuwa zwłaszcza nazwisko Patryka Jakiego, któremu przeciwnicy wypominają współpracę z Justyną Anną Sochą ze stowarzyszenia antyszczepionkowców „STOP NOP”. Komentatorzy na Twitterze podkreślają, że było to sprytne zagranie.
twittertwitterCzytaj też:
Sejm zdecydował. Projekt antyszczepionkowców trafi do komisji