Paweł Adamowicz jest polskim prawnikiem, politykiem i samorządowcem. Od 1998 r. pełni funkcję prezydenta Gdańska. Przedstawiamy życiorys prezydenta z uwzględnieniem jego działalności politycznej.
Paweł Adamowicz – życiorys
Paweł Adamowicz urodził się 2 listopada 1965 r. w Gdańsku. W latach 1984–1989 studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1991–1998 był członkiem komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 1993–1996 odbył aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku i zakończył ją zdanym egzaminem.
Paweł Adamowicz – działalność polityczna
Adamowicz w 1990 r. został wybrany na radnego Gdańska z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W latach 1994–1998 pełnił funkcję przewodniczącego rady miasta. W 1998 r. z listy AWS po raz trzeci został radnym, następnie objął urząd prezydenta miasta. W 2001 r. znalazł się wśród założycieli regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej.
W 2002 r. został wybrany na drugą kadencję w wyborach bezpośrednich. W wyborach samorządowych w 2006 r. skutecznie ubiegał się o reelekcję, zwyciężając już w I turze. Cztery lata później ponownie wygrał w I turze. W 2014 r. uzyskał reelekcję na kolejną kadencję, pokonując w II turze głosowania Andrzeja Jaworskiego.
W marcu 2015 r. Adamowiczowi przedstawiono zarzuty dotyczące nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych, w związku z czym zawiesił członkostwo w PO. Rok później sąd rejonowy umorzył warunkowo postępowanie w tej sprawie na okres próby, orzekając jednocześnie wobec Pawła Adamowicza świadczenie pieniężne. W grudniu 2016 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku na skutek apelacji prokuratora uchylił ten wyrok i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. W 2018 r. Adamowicz założył Stowarzyszenie „Wszystko dla Gdańska”.
Paweł Adamowicz w mediach społecznościowych
Paweł Adamowicz jest aktywny w social media. Prowadzi swoje konta na Facebooku, Twitterze, Instagramie oraz Google +.
Czytaj też:
Adamowicz zrezygnował z debaty w TVP. Płażyński: Po raz drugi zdezerterował