Przed nami wybory samorządowe, które mogą wiele zmienić na mapie kraju. Polacy uprawnieni do głosowania wybiorą nowych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, będą głosować na radnych gminy, powiatu i sejmików wojewódzkich. Każdy, kto ma ukończone 18 lat, posiada czynne prawa wyborcze i stale zamieszkuje w danym miejscu, może zagłosować na wybranego przez siebie kandydata.
Kandydaci na prezydenta Łodzi
W wyborach samorządowych wybierzemy m.in. prezydentów miast. W Łodzi kandydują następujące osoby:
- Hanna Zdanowska –kandydatka Koalicji Obywatelskiej
- Agnieszka Wojciechowska van Heukelom – kandydatka Prawa i Sprawiedliwości
- Klaudia Domagała – kandydatka Konfederacji
- Małgorzata Niewiadomska-Cudak – kandydatka Niezależnych Socjaldemokratów
- Janusz Wdzięczak – kandydat Energii Łodzi
- Jan Waliszewski– kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Akcja Narodowa
Hanna Zdanowska kandydatką na prezydenta Łodzi
Hanna Zdanowska to obecna prezydent Łodzi. Urodzona w 1959 roku, absolwentka XXVI Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi i inżynierii środowiska na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Karierę polityczną rozpoczęła w 2005 roku, kandydując do Senatu z list Platformy Obywatelskiej. Nie zdobyła mandatu. Rok później wstąpiła w szeregi partii, a w wyborach samorządowych 2006 roku dostała mandat radnej w Łodzi. W 2007 roku została zastępcą prezydenta miasta ds. związanych z edukacją, sportem, a także funduszami unijnymi i zrezygnowała z mandatu poselskiego. W wyborach samorządowych 2010 roku została wybrana na prezydent miasta.
Agnieszka Wojciechowska van Heukelom kandydatką na prezydenta Łodzi
Agnieszka Wojciechowska van Heukelom kandyduje na prezydenta miasta z list Prawa i Sprawiedliwości. Urodzona w 1964 roku, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Pracowała jako rzeczniczka prasowa wojewody łódzkiego Waldemara Bohdanowicza, a także przy kampanii Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego w wyborach samorządowych, po których prezydentem Łodzi został przedstawiciel ŁPO Grzegorz Palka. W latach 90. wyprowadziła się do Holandii, gdzie spędziła dekadę. Po powrocie do kraju została asystentką prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego.
Od 2007 do 2011 roku współpracowała z Joanną Kluzik-Rostkowską, była dyrektorką jej biura poselskiego. W 2014 roku wzięła udzieł w wyborach samorządowych na stanowisko prezydenta Łodzi jako kandydatka bezpartyjna z ramienia Kongresu Nowej Prawicy. Nie została wybrana. W 2018 roku ponownie wzięła udział w wyborach samorządowych, w których zajęła 4. miejsce. W wyborach parlamentarnych 2023 roku zdobyła mandat poselski jako kandydatka bezpartyjna z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu łódzkim.
Klaudia Domagała kandydatką na prezydenta Łodzi
Klaudia Domagała to kandydatka Konfederacji na prezydenta Łodzi. Urodzona w 1990 roku, absolwentka prawa podatkowego i rachunkowości oraz administracji na Uniwersytecie Łódzkim. Nie urodziła się w Łodzi, ale od 15 lat mieszka w tym mieście. Przyznała, że kandydowanie w wyborach samorządowych nie było jej pomysłem, została o to poproszona. W swoim programie wyborczym zamierza skupić się na problemach mieszkańców, niekończących remontach i ułatwieniu systemu interwencji. Nie chce, by problemy łodzian były bagatelizowane.
Małgorzata Niewiadomska-Cudak kandydatką na prezydenta Łodzi
Małgorzata Niewiadomska-Cudak to kandydatka Niezależnych Socjaldemokratów. Urodzona w 1966 roku, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim i realizacji telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Ukończyła studia podyplomowe z logopedii na Uniwersytecie Łódzkim oraz zarządzania w oświacie i dydaktyki przedsiębiorczości na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. W 2009 uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie.
W 2016 roku została wybrana przewodniczącą partii w województwie łódzkim, a w 2019 wiceprzewodniczącą krajową SLD. W 2021 roku odeszła z SLD i wstąpiła do klubu Łódzka Lewica, który rok później zmienił nazwę na Niezależni Socjaldemokraci.
Janusz Wdzięczak kandydatem na prezydenta Łodzi
Janusz Wdzięczak to kandydat Energii Łodzi na prezydenta miasta, ekonomista i historyk gopodarczy. Absolwent Szkoły Polsko-Rosyjskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz nauk ekonomicznych. Uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Łódzkim. Jest członkiem ośrodka badawczego Thomas Jefferson Research Center mieszczącego się w Tbilisi w Gruzji. Członek European Pirate Party działającej przy Parlamencie Europejskim oraz inicjator powstania Skweru im. Komitetu Obrony Robotników w Łodzi.
Jan Waliszewski kandydatem na prezydenta Łodzi
Jan Nikodem Waliszewski to kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Akcja Narodowa na prezydenta Łodzi. Urodzony w 1963 roku, absolwent studiów na Politechnice Łódzkiej. W latach 1982-1988 uczestniczył w działalności antykomunistycznej, m.in. kolportując ulotki i wydawnictwa niezależne. Informatyk, przedsiębiorca, w wyborach prezydenckich postuluje o przywrócenie znaczenia radom osiedli.