Niektórzy eksperci biją na alarm. Obawiają się, iż bez zbadania ciśnienia krwi pacjentki, wagi i medycznych zaszłości, taka praktyka naraża je na ryzyko komplikacji.
Do ubocznych skutków pigułki należy wzrost ciśnienia krwi, dlatego kobiety powinny badać je w odstępie 6 miesięcy, zaś te, które są podatne na skrzepy krwi, nie powinny jej przyjmować.
Inna obawa polega na tym, że z możliwości kupna pigułki za pośrednictwem internetu będą korzystać niepełnoletnie dziewczęta. Wprawdzie w Wielkiej Brytanii pigułka jest dla nich dostępna na receptę, ale wymaga wizyty w przychodni lub w klinice planowania rodziny, gdzie lekarz pyta o wiek i może odradzać jej przyjmowanie.
Rzecznik firmy DrThom zapewnił, że usługa będzie dostępna tylko dla kobiet powyżej 18. roku życia. Zainteresowana kobieta będzie musiała się zarejestrować i wypełnić kwestionariusz, w którym pytania będą dotyczyć wieku, ogólnego stanu zdrowia i stosowania pigułki w przeszłości. Doktorzy zdecydują następnie o tym, czy wypiszą receptę na okres do trzech miesięcy.
Pacjentki, które dotychczas nigdy nie przyjmowały pigułki będą musiały dostarczyć dane o ciśnieniu krwi. Niedopuszczalne będzie posługiwanie się kartą debetową lub kredytową na nazwisko innej osoby.
Istnieje obawa, że system ten nie będzie zabezpieczał przed nadużyciami. Wielka Brytania od wielu lat wśród krajów UE ma największą liczbę niepełnoletnich dziewcząt zachodzących w ciążę.
nd, pap