"Tylko w ubiegłym roku akademickim 17 tys. młodych ludzi rozpoczęło studia poza granicami kraju. Szereg europejskich uczelni prowadzi zabiegi o pozyskanie studentów z Polski. Wielce prawdopodobny wydaje się scenariusz, zakładający, że młodzież w coraz większym stopniu będzie wyjeżdżała za granicę w celu ukończenia tam studiów lub po prostu będzie podejmowała tam studia dla zwiększenia swoich szans na zatrudnienie" - mówiła rektor UW.
Przypomniała też wystąpienie inauguracyjne z 1928 r., wygłoszone przez ówczesnego rektora ks. prof. Antoniego Szlagowskiego, który już wtedy ubolewał, że wybitni uczeni nie mają w Polsce warunków do pracy. "Astronom krakowski odkrył nową kometę na niebie. Ale w tym leży tragizm nauki naszej, że odkrył ją polskiem okiem i umysłem, ale cudzoziemską lunetą na niebie wypatrzył" - zacytowała.
"Dziś sytuacja nie jest może już tak dramatyczna. Astronomowie z naszego uniwersytetu, pracujący w Chile i w Warszawie, którzy na swoim koncie mają tegoroczne odkrycie nowego układu planetarnego, mają wsparcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Fundacji Astronomii Polskiej" - powiedziała. Ale, jak podkreśliła, szkolnictwo wyższe cierpi na niedofinansowanie i właśnie brak funduszy jest przyczyną niskich wyników polskich najlepszych uczelni w światowych rankingach.
Chałasińska-Macukow oceniła, że w przyjętym niedawno przez rząd projekcie budżetu na 2009 r. widać wprawdzie wzrost nakładów na badania naukowe, ale już na szkolnictwo wyższe nie.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka powiedziała, że nauka i szkolnictwo wyższe są przez rząd traktowane priorytetowo i w porównaniu z tym rokiem, w przyszłym nakłady na uczelnie wzrosną o 700 mln zł. "Wiem, że do końca nie jest to satysfakcjonujące, ale wydaje mi się, że jest to krok w dobrą stronę" - powiedziała minister.
Zapewniła ponadto, że wzrost nakładów na badania naukowe będzie się wiązał ponadto z utworzeniem specjalnych programów dla młodych, utalentowanych naukowców. Kudrycka zapowiedziała, że jeszcze w tym roku MNiSW przedstawi założenia nowelizacji ustaw związanych z reformą szkolnictwa wyższego.
Podczas uroczystości rektor UW odczytała ponadto listy okolicznościowe od prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska.
W nowym roku akademickim na UW rozpocznie edukację na pierwszym roku ponad 13 tys. studentów. Na 19 wydziałach uniwersytetu oraz na studiach międzywydziałowych studiuje łącznie ponad 60 tys. osób.
pap, keb