Zmarły miał pod stałą konserwatorską opieką dwa ważne szwedzkie zabytki. Sztokholmską Katedrę, gdzie odbywają się uroczystości państwowe, śluby i pogrzeby królewskie oraz Pałac Drottningholm wpisany na listę UNESCO, będący rezydencją rodziny królewskiej i muzeum.
Jan Lisiński urodził się w Sztokholmie w 1947 r. Był synem znanego w Szwecji polskiego dziennikarza Michała Lisińskiego, skandynawskiego korespondenta Radia Wolna Europa i działacza politycznego. Dotarł on do Szwecji po ucieczce z hitlerowskiego obozu w Norwegii, a następnie został wysłany do Danii jako łącznik pomiędzy polskimi władzami emigracyjnymi w Londynie a duńskim ruchem oporu.
Michał Lisiński ukończył studia architektoniczne na Królewskiej Politechnice w Sztokholmie - KTH, oraz specjalistyczne studia z dziedziny konserwacji zabytków budownictwa. Prowadzone przez niego prace przy restauracji m.in. zamku Gripsholm (miejsce urodzenia późniejszego króla Zygmunta III) utrwaliły jego pozycję wśród szwedzkich konserwatorów.
Lisiński objął w 1994 r. stanowisko profesora na wydziale Restauracji Zabytków sztokholmskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Został też wybrany w 1995 r. na członka Królewskiej Akademii Sztuki.
Jego dziełem było kilkanaście projektów konserwatorskich zabytkowych budowli w całym kraju. Pod jego kierunkiem przeprowadzono prace restauracyjne katedry w Skara pochodzącej z 1100 r., kościoła i pałacu w Tyresoe i wielu innych.
W 2006 r. za sukcesy w pracy architektoniczno - konserwatorskiej Lisiński otrzymał z rąk następczyni tronu, księżniczki Victorii Wielki Złoty Medal przyznawany przez szwedzką Akademię Wiedzy Inżynieryjnej.
Lisiński był autorem wielu publikacji poświęconych zabytkom szwedzkiej architektury oraz problemom ich konserwacji.
pap, keb