Sympatię do Włochów deklaruje 54 proc., do Czechów 53 proc., do Hiszpanów 52 proc. ankietowanych. Po 51 proc. wyraża ciepłe uczucia do Słowaków i Anglików.
Włosi i Czesi budzą niechęć po 12 proc. badanych, co dziesiąty nie lubi Hiszpanów; 13 proc. darzy niechęcią Słowaków, a 15 proc. - Anglików.
Amerykanie wzbudzają sympatię 47 proc. pytanych - o 4 punkty więcej niż przed rokiem, gdy sympatia do nich była najmniejsza w historii tych badań. Najwyższa była w 1997 r. - odsetek wynosił 64 proc.
Niechęć do Amerykanów deklaruje 18 proc. uczestników sondażu - o 3 punkty mniej niż rok temu. Największą niechęć - 24 proc. - CBOS odnotowało w 2004 r., najrzadsza była ona w 1997 r. - deklarowało ją wtedy 6 proc. badanych.
Sympatię do Niemców wyraziło 38 proc. pytanych - o 8 punktów więcej niż rok temu, a niechęć 32 procent.
Co trzeci pytany - 34 proc. - wyraził sympatię do Żydów (o 2 punkty więcej niż przed rokiem); niemal taka sama grupa - 32 proc. - zadeklarowała niechęć. Jest to najniższy wskaźnik niechęci do Żydów od początku badań - w 1993 r. deklarowało ją 51 proc. a przed rokiem 40 proc. ankietowanych.
Blisko połowa ankietowanych wyraża sympatię do Francuzów, Węgrów, Irlandczyków, Norwegów, Holendrów, Greków, Szwedów i Duńczyków.
Wobec Ukraińców, Żydów, Serbów, Chińczyków, Ormian i Wietnamczyków sympatia i niechęć są porównywalne.
Niechęć przeważa nad sympatią m. in. w stosunku do Rosjan - 41 wobec 30 proc., Romów - 51 do 21 proc.; Arabów - 49 wobec 21 proc. i Rumunów - 40 do 25 procent.
Jak zauważa CBOS, Polacy darzą pozytywnymi uczuciami przede wszystkim narody na zachód od Polski, niechęcią - te, które mieszkają na wschód. Stosunek ten - wyjaśnia CBOS - kształtują stereotypy bogatego, cywilizowanego Zachodu i biednego, zacofanego Wschodu.
W grupie lubianych państw zachodnich zmiany są niewielkie, choć w niektórych przypadkach nastąpił spadek sympatii. Malejącą w obecnej dekadzie sympatię do Amerykanów CBOS łączy z krytyczną oceną wojny w Iraku i utrzymywaniem obowiązku wizowego.
Jednak w grupie narodów, do których respondenci częściej deklarują niechęć niż sympatię, następuje "dość wyraźny wzrost - w porównaniu z wcześniejszymi badaniami - deklarowanej sympatii" - zauważa CBOS. "Gdyby taka tendencja się utrzymała w przyszłości, można by to interpretować jako przełamywanie dwóch głównych stereotypów porządkujących stosunek Polaków do innych narodów" - ocenia ośrodek.
Stosunek do innych narodów Centrum Badania Opinii Społecznej sondowało 4-10 grudnia na 1011-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.pap, em
Warto się zmieniać! Zupełnie nowy tygodnik "Wprost" już w sprzedaży.
Zaprenumeruj tygodnik "Wprost" już dziś. Otrzymasz 52 numery tygodnika i odtwarzacz MP3 Samsung w prezencie.