Minister Basargin oznajmił o cięciach w budżecie na spotkaniu Rady ds. Sportu z premierem Władimirem Putinem. Pierwotnie, tegoroczny budżet Olimpstroju został ustalony na prawie 50 miliardów rubli (1,4 mld dol.), ale obecnie będzie zmniejszony o 33 mld rubli (916 mln dol.), poinformował minister Basargin. Dodał, że decyzję podjęto w porozumieniu z ministerstwem finansów, po "przeanalizowaniu realnej sytuacji".
Minister podał, że część z obciętych funduszy zostanie zrekompensowana pieniędzmi nie wydanymi w dwóch poprzednich latach. Dyrektor Olimpstroju wspomniał o sumie ok. 330 mln dol., które nie zostały wydane z budżetu ubiegłego roku.
Premier Putin przyznał, że ekonomia kraju przechodzi "trudny czas" i wezwał szefów prywatnego biznesu, by dotrzymali swych obietnic, dotyczących inwestycji w Soczi.
Kilka największych rosyjskich korporacji zobowiązało się zrealizować różne olimpijskie inwestycje, od budowy dróg poczynając, na budowlach w samym kurorcie Soczi. Większość z nich odczuła skutki kryzysu ekonomicznego. Na przykład firma Olega Deripaski - Basic Element, która miała odegrać wiodącą rolę w dostawach dla igrzysk. Ostatnio Deripaska sprzedał część swych udziałów i grożą mu pretensje wierzycieli. Ostatnio szeroko informowano, że prosił rząd o pomoc dla swych upadających przedsiębiorstw. Premier Putin wspomniał, że 20 olimpijskich projektów, określanych jako "komercyjnie lukratywnych" wciąż nie znalazło inwestorów. Kryzys ma swe główne źródło w spadających gwałtownie cenach ropy naftowej. Jednocześnie podano, że organizatorzy igrzysk w Soczi zawarli umowę sponsorska - na sumę 180 mln dol., z państwową firma Rosnieft.
Na igrzyska trzeba wybudować niemal wszystkie obiekty sportowe i zrealizować inwestycje infrastrukturalne w ogromnej skali, w tym linię kolejową, łącząca obiekty dla sportów halowych (położonych na wybrzeżu Morza Czarnego) z miejscowościami w górach, oddalonych od nich o 50 km na wschód.
Obecny cały budżet igrzysk sięga 473,4 miliardów rubli (13 mld dol.), poinformował minister Basargin. Początkowo przypuszczano, że budowa obiektów olimpijskich będzie kosztować 12 mld dol., z czego 7,5 mld pochodzić będzie z funduszy publicznych.
W ubiegłym miesiącu organizatorzy igrzysk w Soczi poinformowali o pierwszej umowie sponsorskiej z krajowymi kontrahentami, z firmami telekomunikacyjnymi Rostelecom i MagaFon - na sumę 260 milionów dolarów.
pap, keb
Czytaj też: Nudziarz, nie rzecznik!