Trzynaście gęsto zapisanych nazwiskami i danymi osobowymi pożółkłych stron Listy zostanie wystawionych we wtorek w Bibliotece Narodowej w Sydney wraz z manuskryptem z 1982 r. książki australijskiego pisarza Thomasa Keneally'ego "Lista Schindlera" (początkowo noszącej tytuł "Arka Schindlera"), a będącej kanwą słynnego filmu Stevena Spielberga z 1993 roku.
Lista została spisana 18 kwietnia 1945 r. - nie znaleziono oryginału dokumentu. W jerozolimskim Muzeum Holokaustu znajdują się także tylko kopie kalkowe, podobne do znalezionej w Sydney.
Na kopię przypadkowo natknęła się australijska historyk Olwen Pryke, przeglądając sześć kartonów z dokumentami Keneally'ego w archiwum biblioteki. Kartki z nazwiskami uratowanych Żydów znalazła pomiędzy wycinkami prasowymi, starymi fotografiami i kilkoma wersjami powieści australijskiego autora.
Biblioteka w Sydney kupiła papiery od antykwariusza w 1996 roku i do tej pory nie zdawano sobie sprawy z faktycznej zawartości kartonów, a przede wszystkim, iż znajduje się tam kopia słynnej listy.
Jak pisze "Sydney Morning Herald", sam Keneally dotarł do Listy Schindlera w 1980 r. w jednym ze sklepów w Beverly Hills w Los Angeles, gdy kupował walizkę. Właściciel, Leopold Pfefferberg - jeden z uratowanych wraz ze swą żoną Ludmiłą przez Schindlera - wręczył mu dokument, mówiąc, iż stanowić on będzie doskonałą kanwę opowieści. Keneally, przy okazji likwidowania rozrastającego się domowego archiwum, sprzedał m.in. kopię Listy antykwariuszowi.
ND, PAP