Szkoci nie przypadkiem częściej niż Włosi zapadają na schizofrenię, choroby układu krwionośnego, nowotwory i stwardnienie rozsiane. Przyczyną jest niedobór witaminy D. Występuje ona w niewielkich ilościach w tłustych rybach, mleku i jajkach. Ale głównym jej źródłem dla ludzkiego organizmu jest własna produkcja wyzwalana w komórkach skóry przez promienie słoneczne.
Odpowiedni poziom witaminy D zmniejsza zapadalność na raka piersi, jelita i prostaty, stwardnienie rozsiane, chroniczny ból mięśni i inne choroby. Obywatele Kalifornii mają większe szanse na uniknięcie nowotworów jelita niż mieszkańcy północno-wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Jeszcze w latach 70. XX wieku naukowcy szukali przyczyny tej prawidłowości w ilości spożywanego błonnika czy różnicach w przyrządzaniu mięsa. Obecnie zaczyna dominować przekonanie, że głównym powodem jest klimat. Canadian Cancer Society w 2007 r. zaczęło polecać Kanadyjczykom przyjmowanie 25 ?g witaminy D dziennie w trakcie zimy, w wypadku ludności dalekiej północy – przez cały rok.
Więcej możesz przeczytać w 40/2009 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.