-
Czy w przeszłości odebraliśmy wiadomość od obcych? Sygnał „Wow!” stanowi zagadkę
W sierpniu 1977 roku radioteleskop Uniwersytetu Stanowego Ohio w Delaware odebrał tajemniczy sygnał, nadawany spoza Układu Słonecznego. Uczony, który jako pierwszy otrzymał wyniki, zakreślił wokół cyfr i liter, które wydrukowała...
NaukaHistoriaEdukacjaPremiumTylko u NasŚwiatTygodnik WprostMarcin Makowski
-
Prof. Rafał Moderski: Misją CAMK jest odkrywanie tajemnic Wszechświata
– Duch Mikołaja Kopernika jest wiecznie obecny w działalności Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN. To duch ciekawości, ciągłego spoglądania w niebo i pytania o to, jak funkcjonuje Wszechświat – powiedział w videocaście...
NaukaNauka śladami KopernikaMaciej Zaremba
Wideo -
Księżyc Jowisza produkuje tlen. NASA: „Odpowiednia ilość dla miliona ludzi”
Księżyc Jowisza produkuje tlen w ilości, która byłaby wystarczająca dla miliona ludzi. Lodowy księżyc może być najlepszym miejscem do życia poza Ziemią.
NaukaZofia Andruszewska
-
Kiedy pełnia Księżyca w marcu? To będzie Pełnia Śmierci
Pełnia Księżyca w marcu nazywana jest Pełnią Śmierci lub Skrzypiącą Pełnią. Kiedy zobaczymy ją na niebie i dlaczego ta pełnia jest wyjątkowa?
NaukaZofia Andruszewska
-
Powstanie elektrownia jądrowa na Księżycu? To wspólne plany Rosji i Chin
W latach 2033–2035 na Księżycu prawdopodobnie zostanie umieszczona elektrownia jądrowa. Ma to być wspólny projekt Rosji i Chin.
TechnologieŚwiatInnowacje -
Prof. Niedzielski: Poszukiwanie planet to bardzo dobry temat prac doktorskich
– Poszukujemy wskazówek, gdzie moglibyśmy szukać życia. Przynajmniej podobnego do tego, które znamy z Ziemi. Tak, jak chciał Lem, poszukujemy luster, swojego odbicia gdzieś tam we Wszechświecie – tak odkrywanie podobnych do Ziemi planet...
Nauka śladami KopernikaNaukaMaciej Zaremba
Wideo -
Akademia Kopernikańska i rozbudzanie wyobraźni. Prof. Sarna: Chciałbym, aby o nauce myślano długofalowo
Szkoła Główna będzie kształcić elity, które w przyszłości wezmą odpowiedzialność za losy polskiego społeczeństwa i polskiej nauki – mówi prof. Marek Sarna z Izby Astronomii i Nauk Matematyczno-Przyrodniczych Akademii Kopernikańskiej. I...
Nauka śladami KopernikaNaukaKatarzyna Świerczyńska
-
Wkrótce pełnia Księżyca. Kto odczuje najmocniej Śnieżny Księżyc?
Pełnię Księżyca na lutowym niebie będziemy mogli obserwować już 24 lutego. Kto odczuje najmocniej to zjawisko i dlaczego nosi nazwę Śnieżnego Księżyca?
NaukaZofia Andruszewska
-
Odyseusz w drodze na Księżyc. Wydarzenie ma szansę przejść do historii
Sonda Odyseusz jest w drodze na Księżyc. Jeśli misja się powiedzie, po raz pierwszy prywatny lądownik znajdzie się na powierzchni Srebrnego Globu.
NaukaZofia Andruszewska
-
Dwutonowy satelita wchodzi w atmosferę. Jego szczątki uderzą w Ziemię
Satelita ERS-2 w środę 20 lutego wejdzie w atmosferę ziemską, a jego fragmenty mogą dotrzeć nawet na powierzchnię naszej planety. Całą sytuację uważnie śledzi Europejska Agencja Kosmiczna.
ŚwiatEkologiaNaukaŻycie -
Trudny quiz z życia Mikołaja Kopernika. Śledź nasz cykl i sprawdź swoją wiedzę
W styczniu hasłem przewodnim naszego cyklu „Polska nauka śladami Kopernika” jest „Astronom, ekonomista, prawnik i wiele więcej. Kim był Mikołaj Kopernik?”. Sprawdźcie w naszym trudnym quizie, czego dowiedzieliście się na temat historii,...
Nauka śladami KopernikaNaukaHistoria Quiz -
Kopernik urodził się w idealnym momencie? „Nauka potrzebowała nowej teorii astronomicznej”
Mikołaj Kopernik urodził się w dobrym czasie dla tworzenia nowej teorii astronomicznej, choć nikt się nie spodziewał, że to będzie akurat teoria heliocentryczna – powiedział prof. Jarosław Włodarczyk w videocaście „Ludzie nauki”.
Nauka śladami KopernikaNaukaHistoriaMaciej Zaremba
Wideo -
Prof. Mikulski: Mikołaj Kopernik to człowiek renesansu. Astronomia była jego hobby
Mikołaj Kopernik był kanonikiem, lekarzem, astronomem, kartografem, ekonomistą. Ostatnio, upomnieli się o niego też prawnicy i archiwiści. Był to człowiek renesansu – uważa prof. Krzysztof Mikulski. Badacz historii polskiego astronoma...
Nauka śladami KopernikaNaukaHistoriaMaciej Zaremba
Wideo -
Zbliża się Śnieżny Księżyc. Kiedy pełnia Księżyca w lutym?
Pełnia Księżyca w lutym może mocno namieszać w naszym samopoczuciu. Kiedy na niebie zobaczymy Srebrny Glob w pełni i dlaczego lutowa pełnia nazywana jest Głodną?
NaukaZofia Andruszewska
-
Kosmiczny pociąg dziś na niebie. Starlink Elona Muska nad Polską
Dziś w nocy na niebie zobaczymy kosmiczny pociąg Elona Muska Starlink. O której godzinie trzeba wpatrywać się w niebo, by zobaczyć przelot salitelitów?
NaukaZofia Andruszewska
-
Za Neptunem kryje się dziewiąta planeta? Naukowcy: Trzykrotnie większa od Ziemi
Japońscy naukowcy zadziwili świat informacją, że w Układzie Słonecznym znajduje się dziewięć, a nie osiem planet. Co kryje się w Pasie Kuipera za Neptunem?
NaukaZofia Andruszewska
-
Astronomia bez Kopernika? „Nadal by uszczegółowiano geocentryczny porządek świata”
Kopernik zburzył to, co było niezwykle głęboko zakorzenione w ludzkiej świadomości. Ale przede wszystkim odmienił naukę, zwłaszcza astronomię i fizykę. Newton nie pomyślałby o grawitacji, gdybyśmy dalej uważali, że Ziemia krąży wokół...
Nauka śladami KopernikaNaukaHistoriaKatarzyna Świerczyńska
-
Ogromne połacie lodu na Marsie. Sonda dokonała niezwykłego odkrycia
Sonda na Marsie dokonała niesamowitego odkrycia. Naukowcy mają już dowody na to, że Czerwona Planeta skrywa ogromne masy lodu.
NaukaZofia Andruszewska
-
Pełnia Księżyca w styczniu. Wilczy Księżyc zalśni na niebie
Styczniowa pełnia Księżyca nazywana jest Wilczym lub Lodowym Księżycem. Kiedy zobaczymy na niebie Srebrny Glob w całej okazałości?
NaukaZofia Andruszewska
-
Międzynarodowy kongres Futurist Of The Year 2024 oraz projekt dla maturzystów i studentów
Futurist Of The Year 2024 to kongres z udziałem czołowych futurologów i naukowców, którzy w dniach 9-11 kwietnia 2024 roku pojawią się w Polsce. Program kongresu jest powiązany z projektem edukacyjnym Dom Kopernika.
NaukaNauka śladami Kopernika -
Mniej znana strona Mikołaja Kopernika. „Filozofia pozwoliła mu przetłumaczyć język świecących ciał”
– Do przeprowadzenia reformy astronomii nie wystarczyły obserwacje zjawisk na niebie oraz obliczenia matematyczne – mówi „Wprost” o filozofii Mikołaja Kopernika prof. Marcin Karas z UJ.
Nauka śladami KopernikaNaukaHistoriaMarek Sławiński