-
Pierwsza misja Rosjan na Księżyc od blisko 50 lat. Będą szukać wody
Rosja rozpoczęła właśnie misję na Księżyc. Chce być pierwszym krajem w historii, którego sonda zdoła wylądować w pobliżu południowego bieguna Księżyca. Wszystko wskazuje na to, że znajdują się tam zasoby wody.
ŚwiatNauka -
Sztuczna inteligencja podbija kosmos. Polacy mają w tym swój udział
Dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji otwierają się niewyobrażalne wcześniej możliwości eksploracji kosmosu, choć astronomowie i inżynierowie korzystali z jej możliwości już na długo przed pojawieniem się chatGTP, który ostatnio...
Nauka to polska specjalnośćNaukaAleksandra Gieracka -
Marsjański helikopter NASA zaginął na 9 tygodni. Naukowcy właśnie odzyskali kontakt
Kosmiczny helikopter Ingenuity stracił kontakt z łazikiem NASA na Marsie. Po długich 9 tygodniach maszyna w końcu odzyskała zasięg i zameldowała swój status. Jak doszło do całej sytuacji?
Smart CityTechnologieNaukaŚwiat -
Superksiężyc w lipcu. Co oznacza i kiedy się go spodziewać?
Wielkimi krokami zbliża się kolejna w tym roku pełnia Księżyca. Okazuje się, że ta lipcowa będzie inna od reszty. Dlaczego?
Smart City -
Czterotonowa chińska rakieta nad Polską. „Niekontrolowane wejście w atmosferę”
Ostatniej nocy nad Polską można było obserwować niekontrolowane wejście w atmosferę członu chińskiej rakiety Chang Zheng 2D. W sieci pojawiły się nagrania.
KrajWideo -
Pierwsze Nagrody Kopernikańskie wręczone. Laureaci otrzymali po 500 tys. złotych
Na Zamku Królewskim w Warszawie zostały wręczone pierwsze w historii Nagrody Kopernikańskie. Wyróżnienia w dziedzinie astronomii otrzymali nobliści prof. Phillip James E. Peebles oraz prof. Barry Barish.
NaukaKraj -
Szef NASA o polskim astronaucie. „Mocno liczymy, że poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną”
– Mocno liczymy na to, że polski astronauta będzie prowadził loty i ostatecznie przybędzie na Międzynarodową Stację Kosmiczną – powiedział szef NASA Bill Nelson.
Kraj -
Nadchodzi Truskawkowy Księżyc. Kiedy można go oglądać na niebie?
Czerwcowa pełnia Księżyca uważana jest za jedną z tych piękniejszych w ciągu roku. Nazywana jest również Truskawkową Pełnią. Kiedy pojawi się ona na niebie?
KrajŻycie -
Zorza nad Polską może pojawić się już dziś. Gdzie będzie ją widać?
Zorza znów może pojawić się nad Polską. Niezwykły spektakl na niebie będzie można zobaczyć w nocy z niedzieli na poniedziałek. Szczególnie duże szanse mają mieszkańcy jednego regionu.
NaukaKraj -
Deszcz meteorów już w ten weekend. Jak go obserwować?
Rój Eta Akwarydy to jedno z najbardziej fascynujących zjawisk na nocnym niebie. Między 19 kwietnia a 28 maja możemy podziwiać „spadające gwiazdy”. Kiedy deszcz meteorów stanie się najbardziej intensywny?
NaukaŚwiat -
Blisko 10 proc. Polaków twierdzi, że widziało UFO. Nietypowe wyniki sondażu
UFO było, jest i będzie tematem fascynacji oraz pewnych niedopowiedzeń. W najnowszym sondażu Kantar Public na zlecenie National Geographic sprawdzono, czy Polacy wierzą w istnienie istot pozaziemskich.
Nauka -
Odkryto jedną z największych czarnych dziur znanych ludzkości. „Ultramasywna”
Naukowcy ze szkockiego Durham Univeristy namierzyli czarną dziurę 30 miliardów razy większą od Słońca. W artykule BBC nagłaśniającym ich odkrycie, nazwaną ją „ultramasywną”.
NaukaŚwiat -
Niesamowita noc. Zorza polarna nad Polską uwieczniona z samolotu
Fani wyjątkowych zjawisk mają za sobą noc pełną wrażeń. Nad Polską już kolejny raz w tym roku pojawiła się zorza polarna. Ta jednak była nieco inna od poprzednich, ponieważ wywołało ją nietypowe zjawisko.
PodróżeKrajPogodaŻycie -
Karol Wójcicki: Potrafiłem zaczepiać obcych na przystanku i pokazywać im przelot ISS
Jak sam o sobie pisze – pasjonat nocnego nieba i popularyzator astronomii. Dla wielu Polaków to jednak „ten pan z telewizji, który opowiada o kosmosie”. Z Karolem Wójcickim, twórcą największego w Polsce fanpage’u astronomicznego na...
Nauka to polska specjalnośćNaukaMarcin Haber -
Planetoida na kursie kolizyjnym z Ziemią. Wszystko się nagrało
Mieszkańcy kilku europejskich krajów minionej nocy mogli podziwiać niezwykłe zjawisko. W kontakt z ziemską atmosferą weszła planetoida Sar2667. Efektem jej zbliżenia się do naszej planety było niesamowite zjawisko.
PodróżeŻycieŚwiatWideo -
Wyjątkowa kometa zbliża się do Ziemi. „Raz na 50 tys. lat”
Kometa C/2022 E3 (ZTF), która zbliża się do Ziemi, ostatni raz odwiedziła Układ Słoneczny 50 tysięcy lat temu. Na polskim niebie najlepiej widoczna będzie 2 lutego. – Jeśli planujemy obserwację, dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie...
Nauka -
Dziś w nocy niesamowity spektakl na niebie. Tego nie można przegapić
Początek stycznia przyniósł nie tylko niespotykaną dotychczas pogodę, ale również kilka niesamowitych astronomicznych spektakli na nocnym niebie. Dodatkowo w środę 4 stycznia Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca.
PodróżeKrajŻycie -
Gęsta para wodna, woda pod ogromnym ciśnieniem i tzw. czarny lód. Są wyniki badań dwóch egzoplanet
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Montrealu opublikował wyniki badań dwóch planet, oddalonych od Ziemi o ponad 200 lat lat świetlnych. Okazało się, że ich powierzchnia jest pokryta wodą. Wbrew pozorom nie oznacza to, że chodzi o...
NaukaŚwiat -
Odkryto dwie planety podobne do Ziemi. Są w dobrym miejscu do rozwoju życia
Astronomowie ciągle poszukują miejsc, gdzie mogłoby rozwijać się życie pozaziemskie. Niedawno odkryli aż dwie planety o masie podobnej do Ziemi, krążące w idealnej odległości od gwiazdy GJ 1002.
TechnologieNaukaŚwiat -
Naukowcy NASA uczą AI jazdy po Księżycu. Pomoże w misji Artemis
Podobne krajobrazy, brak punktów orientacyjnych i wszechobecny pył – na Księżycu wyjątkowo łatwo się zgubić. Naukowcy NASA z programu Artemis postanowili więc wyszkolić AI, które poprowadzi astronautów.
TechnologieInnowacjeNaukaŚwiat -
Łazik Perseverance zostawia pierwszą próbkę. „To mały zrzut dla ludzkości”
Marsjański łazik NASA Perseverance wykonał kluczowy krok w badaniu Marsa. Maszyna zostawiła na powierzchni Czerwonej Planety pierwszą próbkę, która zostanie zebrana przez kolejne misje.
TechnologieInnowacjeNaukaŚwiatWideo