-
„To moje ostatnie zdjęcie”. Łazik marsjański InSight pożegnał się z fanami
Łazik marsjański NASA InSight kończy swoją czteroletnią misję. Maszyna badająca Czerwoną Planetę wykorzystała resztki energii, by wysłać ostatnią, pożegnalną wiadomość. Można się wzruszyć.
TechnologieInnowacjeNaukaŚwiat -
W Australii budują tysiące metalowych „choinek”. Będą badać kosmos
Naukowcy i astronomowie zacierają ręce. W Australii Zachodniej rozpoczęto bowiem budowę największego na świecie radioteleskopu – SKA-Low składa się m.in. z anten przypominających świątecznie choinki. Tego typu urządzenia są kluczowe dla...
TechnologieFirmy i rynkiNaukaŚwiatWideo -
Mirosław Hermaszewski nie żyje. Kim był jedyny Polak, który odbył lot w kosmos?
Gen. Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jak dotąd jedyny Polak, który odbył lot kosmiczny, zmarł w wieku 81 lat w Warszawie. Co doprowadziło do tego, że został astronautą i jakie były efekty misji, w której uczestniczył?
HistoriaKraj -
Sukces historycznej misji NASA. Orion „wylądował perfekcyjnie”
NASA poinformowała o powrocie na Ziemię misji Artemis I. Kapsuła Orion bezpiecznie zakończyła lot kosmiczny na Pacyfiku, gdzie wykonała „perfekcyjne lądowanie”. Co czeka nas dalej?
TechnologieInnowacjeNaukaŚwiatWideo -
Chiny lecą na Księżyc. W planach elektrownia jądrowa i kopalnie
Chiny nie tracą czasu. Chcą być na Księżycu przez USA. Mają też poważne plany na wykorzystanie naturalnego satelity Ziemi.
Gospodarka -
Wszystkie odloty Elona Muska. „Zbawca” Twittera sieje chaos, ale bawi się w najlepsze
Jest najbogatszym człowiekiem świata, chce wysłać ludzi na Marsa, wszczepiać im chipy do mózgów, sprzedawać elektryczne samochody i roboty-asystentów. Od nowa wymyśla metro, ma obsesję optymalizacji i likwidowania zbędnych procesów....
TechnologieInternetŚwiatInnowacjeTylko u NasPremiumTygodnik WprostMarcin Haber -
Planety pozwalają słońcom „ćwiczyć, by zachować młodość”. Zaskakujące odkrycie
Gwiazdy, które mają planety, są zdrowsze i dłużej żyją. Naukowcy odkryli ciekawą zależność i sformułowali dość odważną hipotezę. Planety krążące wokół słońc mają pozwalać im… „ćwiczyć”.
TechnologieInnowacjeNaukaŚwiat -
NASA pewna swego. Do 2030 r. „będziemy żyć i pracować na Księżycu”
NASA dopiero co wysłała na Księżyc misje Artemis I, a dyrektor programu Orion już mówi o założeniu na Srebrnym Globie stałej bazy. Obecni na powierzchni satelity astronauci będą w niej żyć, pracować i wykonywać eksperymenty.
TechnologieInnowacjeFirmy i rynkiNaukaŚwiat -
Ukraina w ciemnościach. Zdjęcia satelitarne NASA pokazują ogrom zniszczeń
Rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną sprawiają, że kraj zmaga się z ogromnymi problemami z zasilaniem. Zdjęcia satelitarne NASA pokazują, jak poważny problem z prądem mają Ukraińcy.
TechnologieWojna w Ukrainie -
Polska potrafi w kosmos. Nasze firmy rosną jak na drożdżach
Od wstąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej doszło do eksplozji liczby rodzimych firm dostarczających sprzęt do wykorzystania w eksploracji Wszechświata. Nad Wisłą ze skromnego zalążka powstał ogromny biznes, a nasze firmy...
TechnologieFirmy i rynkiInnowacjeNaukaKraj -
Polska ma nowego astronautę. Polak wybrany do elitarnego grona ESA
Dr Sławosz Uznański został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną do Rezerwy Astronautów ESA. Ma dużą szansę polecenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
TechnologieKraj -
NASA Artemis w pigułce. Oto czemu Amerykanie wracają na Księżyc
Misja NASA Artemis I nadal znajduje się w kosmosie i niedawno z sukcesem okrążyła Księżyc. W naszym podsumowaniu wyjaśniamy, czemu Amerykanie wracają na Księżyc, co chcą tam osiągnąć oraz czym różni się Artemis, SLS i Orion.
TechnologieInnowacjeGospodarkaNaukaŚwiatWideo -
Misja Artemis dolatuje dziś na Księżyc. Tu obejrzysz transmisję
W poniedziałek kapsuła Orion wlatuje na orbitę Księżyca. W ramach misji Artemis I sonda wykona pierwszy przelot wokół Srebrnego Globu. NASA straci też kontakt z kapsułą na pół godziny. Jak oglądać transmisję?
TechnologieInnowacjeFinanse i inwestycjeNaukaŚwiatWideo -
Wracamy na Księżyc. Misja Artemis na orbicie
Po wielu nieudanych próbach NASA z powodzeniem wystrzeliła rakietę SLS. Kapsuła Orion znajduje się już na orbicie Ziemi. To wielki krok w misji powrotu ludzi na powierzchnię Księżyca Artemis.
TechnologieGospodarkaNaukaŚwiat -
Rakieta NASA SLS gotuje się do wylotu. Zobacz zjawiskowe ujęcie
Start rakiety najnowszego systemu NASA SLS w ramach misji Artemis I odbędzie się lada dzień. W ramach przygotowań do wylotu konstrukcja pyszni się już na stanowisku startowym, co możecie zobaczyć na ciekawym ujęciu.
TechnologieFirmy i rynkiŚwiat -
Dziś na niebie Księżyc Bobrów. Dlaczego zawdzięcza nazwę gryzoniom?
8 listopada można obserwować przedostatnią pełnię w roku – Księżyc Bobrów. Skąd wzięła się ta nazwa?
-
Nowa teoria powstania Księżyca. Kluczem jest magnetyzm Ziemi
Naukowcy twierdzą, że znaleźli jedne z kluczy do tajemnicy powstania Ziemi i Księżyca. Brytyjsko-amerykański zespół zaproponował nową teorię, dziwiąc się, że nikt wcześniej nie wpadł na dość ważny aspekt.
TechnologieNaukaŚwiat -
Chińczycy stworzyli paliwo z księżycowego pyłu. To może być przełom
Chińscy naukowcy wykorzystali próbkę księżycowego pyłu do stworzenia paliwa rakietowego i tlenu. Wykorzystanie materiału wprost z satelity Ziemi może być kluczem do stworzenia bazy na Księżycu.
TechnologieInnowacjeNaukaŚwiat -
Chińska rakieta znów poza kontrolą. Hiszpania i Portugalia zamknęły przestrzeń powietrzną
Chiny ponownie pokazały, że nie zawsze przejmują się konsekwencjami swoich działań. Znów chodzi o szczątki rakiety Długi Marsz 5B, która wyniosła na orbitę element chińskiej stacji kosmicznej Tiangong.
Świat -
Naukowcy odkryli „zabójcę planet”. Gdyby uderzyła w Ziemię, skutki byłyby trudne do wyobrażenia
Astronomowie z obserwatorium w Chile dostrzegli asteroidę, której średnica wynosi od ok. 1 do 2 km. – Każda asteroida o średnicy ponad kilometra jest uważana za zabójcę planety – tłumaczy jeden z naukowców.
NaukaŚwiat -
Sekretna baza kosmiczna Chin. „Niebiański pałac” na ukończeniu
Chiny właśnie wysłały na orbitę ostatni moduł swojej bazy kosmicznej Tiangong. Projekt powstaje od 30 lat, a Chińczycy rzadko chwalą się szczegółowymi postępami. Ukończenie konstrukcji da państwu znaczną przewagę nad innymi.
TechnologieFinanse i inwestycjeInnowacjeŚwiat