Ryszard Petru – życiorys
Ryszard Jerzy Petru urodził się 6 lipca 1972 roku we Wrocławiu. Rodzice polityka, Zygmunt i Danuta, byli fizykami i pracownikami akademickimi, natomiast brat, Jerzy, zajął się ekonomią. Poseł ożenił się w 1997 roku, jednak jego małżeństwo nie przetrwało — mężczyzna złożył pozew rozwodowy w 2017 roku. Małgorzata i Ryszard Petru doczekali się jednak dwójki dzieci.
Ryszard Petru — wykształcenie
Polityk jest absolwentem V Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu. Poseł był również studentem Politechniki Wrocławskiej, jednak po roku przeniósł się do Warszawy, gdzie ukończył studia z zakresu stosunków międzynarodowych w Szkole Głównej Handlowej w 1997 roku.
Ryszard Petru — praca zawodowa
Ryszard Petru pracował jako ekonomista ds. Polski i Węgier w Banku Światowym w latach 2001–2004, gdzie zajmował się reformą finansów publicznych, polityką regionalną i klimatem inwestycyjnym. Polityk następnie związał się z Bankiem BPH, w którym zajmował stanowisko głównego ekonomisty do 2008 roku.
Poseł pracował w późniejszych latach jako dyrektor ds. Strategii i Nadzoru Właścicielskiego w BRE Banku oraz dyrektor zarządzający ds. pionu analiz, strategii i relacji inwestorskich w PKO BP. Ryszard Petru był także partnerem w firmie PwC od 2011 do 2014 roku, gdzie skupiał się na małych i średnich przedsiębiorstwach w ramach działu Doradztwa Biznesowego.
Polityk został zatrudniony jako przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich w maju 2011 roku. Petru był również przewodniczącym rady nadzorczej Polskich Kolei Państwowych w 2014, a także przedsiębiorstwa Solaris Bus & Coach. Poseł założył też firmę Petru|Zientek Capital Partners (P|Z) z Bartłomiejem Zientkiem w 2020 roku.
Ryszard Petru jest autorem takich publikacji, jak: „Od czego zależy wartość majątku państwowego?” (1996), „Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela” (2014) czy „Koniec wolnego rynku? Geneza kryzysu” (2014). Dwie ostatnie książki napisał we współpracy z innymi ekspertami — pierwszą z Łukaszem Lipińskim, a drugą — Grzegorzem Kasdepke.
Ryszard Petru – kariera polityczna
Ryszard Petru rozpoczął swoją karierę polityczną jeszcze w czasie studiów: najpierw był zatrudniony jako asystent posła Unii Demokratycznej — Władysława Frasyniuka, a następnie rozpoczął pracę w fundacji CASE dzięki rekomendacji swojego wykładowcy — Leszka Balcerowicza. Co więcej, ścieżki studenta i nauczyciela skrzyżowały się później po raz kolejny.
Ryszard Petru został jego asystentem w 1995 roku, a następnie doradcą w latach 1997-2000, kiedy Leszek Balcerowicz pełnił funkcję wicepremiera i ministra finansów. Polityk pracował również jako konsultant w biurze pełnomocnika rządu ds. reformy emerytalnej i należał do Unii Wolności, a w 2001 bez powodzenia kandydował z jej list w wyborach parlamentarnych.
Ryszard Petru – założyciel i przewodniczący partii Nowoczesna
Poseł powołał Fundację Nowoczesna RP w maju 2015 roku, a następnie założył ugrupowanie NowoczesnaPL, wokół którego rozpoczęła się budowa ruchu politycznego. Partia Nowoczesna została zarejestrowana kilka miesięcy później, tj. w sierpniu. Ugrupowanie zyskało wówczas 7,6 proc. głosów w wyborach parlamentarnych, a Ryszard Petru otrzymał mandat posła.
Polityk zajmował stanowisko przewodniczącego partii od 31 maja 2015 roku do 25 listopada 2017, a od 12 listopada 2015 roku do 26 kwietnia 2017 roku stał na czele Klubu Poselskiego Nowoczesnej. Niestety, poseł stracił pozycję lidera ugrupowania na rzecz Katarzyny Lubnauer, która uzyskała większe poparcie podczas konwencji partii (140 do 149 głosów).
Ryszard Petru ogłosił w styczniu 2018 roku, że zakłada stowarzyszenie „Plan Petru”, które miało tworzyć alternatywny obraz polskiej polityki dla tego, jaki był tworzony przez PiS. Poseł opuścił Nowoczesną w maju 2018 i kilka tygodni później utworzył koło poselskie Liberalno-Społeczni, a w listopadzie ogłosił powołanie nowego ugrupowania pod nazwą Teraz!.
Co więcej, partia Teraz! została postawiona w stan likwidacji po kilku miesiącach od powstania, ale jednocześnie złożono wniosek o rejestrację ugrupowania Teraz! Ryszarda Petru. Ostatecznie poseł zdecydował się jednak wycofać z polityki i skupić na biznesie, a nowa partia także została postawiona w stan likwidacji w lipcu 2019 roku.
Polityk założył jeszcze Instytut Myśli Liberalnej (think tank) w 2021, a następnie powrócił do Nowoczesnej w styczniu 2022 roku.
Ryszard Petru – Twitter i Facebook
Były lider Nowoczesnej jest aktywny w mediach społecznościowych — prowadzi profil na Twitterze i Facebooku, gdzie komentuje m.in. aktualne wydarzenia ze świata polityki czy stan polskiej gospodarki.