Małgorzata Wassermann i katastrofa smoleńska
Małgorzata Wassermann urodziła się 16 marca 1978 roku w Krakowie. Jej ojcem był Zbigniew Wassermann, polski polityk i prokurator, który w latach 2005-2007 pełnił funkcję ministra i koordynatora służb specjalnych w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. Po tamtym zdarzeniu publicznie podważała ustalenia polskich władz odnośnie przyczyn wypadku. Wystąpiła m.in. w filmach dokumentalnych „Lista pasażerów”, „W milczeniu” oraz współtworzyła książki „Zamach na prawdę” i „Repolonizacja Polski”.
Małgorzata Wassermann w Sejmie
W 2015 roku współpracująca z PiS Małgorzata Wassermann wystartowała w wyborach parlamentarnych w okręgu krakowskim i zajęła w nim pierwsze miejsce z wynikiem 81 tys. 379 głosów, co było także piątym najwyższym wynikiem w kraju.
Jako poseł VIII kadencji w listopadzie 2015 roku została przewodniczącą sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, a w lipcu 2016 roku przewodniczącą sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. W kwietniu 2018 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński ogłosił, że Małgorzata Wassermann będzie kandydatką tej partii na urząd prezydenta Krakowa w nadchodzących wyborach samorządowych.