Rozpoczyna się nowy rok szkolny, ostatni w starej strukturze. Od 1 września 2017 r. nie będzie już naboru do gimnazjów. Wrócą ośmioletnie szkoły podstawowe, czteroletnie licea i pięcioletnie technika. Co to oznacza dla uczniów, którzy w tym roku rozpoczynają naukę w klasie szóstej?
Jedną ze zmian jest m.in. to, że uczniowie nie będą w kwietniu pisali sprawdzianu szóstoklasisty, a w przyszłym roku zamiast do pierwszej klasy gimnazjum pójdą do siódmej klasy szkoły podstawowej.
Zostaną w starej podstawówce?
Już teraz ponad połowa gimnazjów funkcjonuje w zespołach ze szkołami podstawowymi, więc z punktu widzenia uczniów tych szkół zmieni się niewiele. W przypadku samodzielnych gimnazjów, także tych niepublicznych, szkoły te otrzymają pięcioletni okres przejściowy na zmianę swojej oferty edukacyjnej. Będą mogły zdecydować, czy chcą się przekształcić w szkołę podstawową, czy też ponadpodstawową lub branżową. Jeżeli gimnazjum wybierze model szkoły podstawowej, to już w 2017 r. będzie mogło utworzyć siódmą klasę i rekrutować uczniów.
To oznacza, że w tej szkole przez dwa lata będą równolegle uczyć się gimnazjaliści i uczniowie klas 7- 8. Czym będzie różnić się ich nauka?
Jeżeli chodzi o uczniów, którzy w tym roku rozpoczynają naukę w gimnazjum lub liceum ogólnokształcącym, w ich przypadku nic się nie zmienia. Od przyszłego roku szkolnego zmienią się natomiast podstawy programowe. Dla roczników przejściowych zostanie przygotowany specjalny program nauczania, który najłagodniej przeprowadzi ich przez zmiany i przygotuje do nauki w czteroletnim liceum czy szkołach branżowych.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.