Na czym polegają techniki małoinwazyjne w chirurgii kręgosłupa?
Dr n. med. Mariusz Głowacki: Idea leczenia małoinwazyjnego polega na tym, by osiągnąć ten sam cel, co za pomocą klasycznej operacji chirurgicznej, lecz przy minimalnym uszkodzeniu tkanek. Techniki małoinwazyjne mogą być stosowane w takich drobnych zabiegach, jak przezskórne podawanie środków uśmierzających ból i zmniejszających stan zapalny w dyskopatii szyjnej, lędźwiowej lub piersiowej. W CM Gamma w sposób małoinwazyjny wykonujemy także rozległe zabiegi w obrębie kręgosłupa, w tym stabilizacje z wprowadzeniem śrub do kręgów oraz innych implantów, na przykład do szpary międzykręgowej. Oczywiście tylko niektórzy pacjenci mają wskazania do takiego leczenia. Metodami małoinwazyjnymi usuwamy przepuklinę dyskową, dokonujemy stabilizacji kręgosłupa, przeprowadzamy zabiegi odbarczenia kanału kręgowego. Możliwość stosowania technik małoinwazyjnych zależy przede wszystkim od wskazań medycznych. Wymagają one jednak także doświadczenia, umiejętności i wprawy chirurga.
Dr n. med. Radosław Michalik: Na przykład pacjenta z przepukliną dysku lędźwiowego klasycznie leczy się otwartą operacją – z rozcinaniem tkanek. Alternatywą dla niektórych pacjentów jest procedura z zastosowaniem preparatu DiscoGel, którą wykonujemy w CM Gamma od ponad dwóch lat. W metodzie tej nie nacinamy tkanek, tylko wkłuwamy do dysku igłę i za jej pomocą wprowadzamy preparat, dzięki któremu dochodzi do zmian biochemicznych w jądrze miażdżystym, co u wielu chorych powoduje zmniejszenie lub ustąpienie dolegliwości. Innym małoinwazyjnym sposobem usunięcia przepukliny jest metoda endoskopowa, w której poprzez niewielkie, jednocentymetrowe nacięcie skóry wprowadza się endoskop do kanału kręgowego i drobnymi narzędziami usuwa przepuklinę dyskową. Po zabiegu małoinwazyjnym pacjent może szybciej wstać z łóżka, wyjść ze szpitala do domu, rozpocząć rehabilitację, wrócić do zdrowia i pracy. Skuteczność leczenia małoinwazyjnego jest podobna jak w leczeniu klasycznym. Duże zabiegi chirurgiczne, jak np. stabilizacja kręgosłupa, wiążą się z rozległym otwarciem i odwarstwieniem mięśni od kręgosłupa. Po takich operacjach mięśnie częściowo zanikają, ulegają zwłóknieniu. Wykonanie takich zabiegów w CM Gamma techniką małoinwazyjną sprawia, że uraz mięśni jest niewielki, a pacjent ma szansę nie tylko szybciej powrócić do aktywności, lecz także jej zakres może być większy niż po operacjach klasycznymi metodami.
W jakich przypadkach można stosować leczenie metodą DiscoGel?
Dr Mariusz Głowacki: DiscoGel to żelowy implant, wstrzykiwany do jądra krążka międzykręgowego. Ma on podwójne działanie: odbarcza struktury nerwowe oraz blokuje receptory generujące ból. Metoda DiscoGel to nowatorska technika leczenia niewielkich i średnich dyskopatii wszystkich odcinków kręgosłupa. Preparat wstrzyknięty do wnętrza dysku przywraca jego elastyczność, likwiduje zbliznowacenia oraz usuwa ból. Jesteśmy jedną z zaledwie kilku klinik w Polsce, które stosują tę metodę leczenia.
Dlaczego wielu pacjentów wciąż się boi operacji kręgosłupa?
Dr Radosław Michalik: Chirurgia kręgosłupa niesie niestety z sobą pewne ryzyko, powikłania się zdarzają, choć poprawę lub całkowite ustąpienie dolegliwości uzyskujemy już u większości pacjentów. Osoby wyleczone w CM Gamma wracają do aktywności zawodowej, wsiadają na rower, jadą na narty i w ogóle nie zajmują się chorobą ani omawianiem spraw chirurgii kręgosłupa. Zapominają o tym.
Pełen ranking szpitali tygodnika "Wprost" dostępny na stronie internetowej.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.