-
Hawking: Ludzka agresja może nas zabić. Kolonizujmy kosmos
Zdaniem naukowca Stephena Hawkinga, działania ludzi na Ziemi mogą doprowadzić do samozagłady, w związku z czym popiera on kolonizację innych planet. Uważa, że byłby to ratunek przed ludzką agresją - podaje TVN Meteo za The Independent.
ŻycieŚwiat -
Niesamowity timelaps NASA. Lot ISS nad Ameryką Południową
Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA opublikowała w internecie niesamowity timelaps stworzony 12 lutego podczas misji na na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).
ŚwiatWideo -
Superszybkie wiatry z kwazarów zablokują rozwój galaktyki?
Superszybkie wiatry pochodzące z kwazarów potrafią zahamować rozwój całej galaktyki. Przez to nie powstają nowe gwiazdy - podaje TVN24.
Świat -
Meteor rozświetlił niebo nad Pittsburgiem
W nocy nad Pittsburgiem w stanie Oklahoma przemknął niezwykle jasny meteor. Jego przelot zarejestrowały kamery NASA. Obiekt pędzący z prędkością ponad 70 tys. kilometrów na godzinę był widziany przez mniej niż dwie sekundy.
ŚwiatWideo -
Gluten szkodliwy? Twórca teorii zmienił zdanie
Naukowiec, który swoimi badaniami zapoczątkował modę na dietę bezglutenową, po przeprowadzeniu ponownych badań wycofuje się ze swoich odkryć - pisze TVN 24.
KrajDzieci nie jedzą śmieci -
Troje Polaków z szansą na bilet na Marsa
Pierwsza załogowa misja na Marsa planowana jest na 2024r. Holenderska organizacja Mars One wybrała stu ćwierćfinalistów z grupy 200 tys. chętnych z całego świata. Wśród setki wyróżnionych znalazło się troje Polaków - donosi wyborcza.pl
KrajŚwiat -
Kwarantanna drzew kakaowca na... brytyjskim uniwersytecie
Przy Uniwersytecie w Reading istnieje komórka zajmująca się kwarantanną drzew kakaowca przewożonych z Ameryki Środkowej i Południowej do Afryki Zachodniej.
Wideo -
Wybrano 100 potencjalnych mieszkańców Marsa
Mars One jest amerykańską fundacją non-profit. Celem działania organizacji jest wysłanie człowieka na Marsa. Po kolejnej rundzie eliminacji Amerykanie ogłosili dzisiaj ostateczną setkę kandydatów. To początek zmagań o finał, który wyłoni...
ŻycieŚwiat -
Czy świat jest przygotowany na wybuch kolejnej epidemii?
Czy da się dzisiaj uniknąć chorób zakaźnych? Występują one zarówno w obszarach wiejskich, jak i miejskich. Przenoszą je ludzie, zwierzęta, a nawet woda. O tym, czy świat jest przygotowany na wybuch kolejnej epidemii politycy i...
Świat -
Marihuana odpowiedzialna za zaburzenia psychiczne?
Naukowcy z uniwersytetu w Londynie na podstawie badań doszli do wniosku, że silna odmiana marihuany, zawierająca izomer kannabidiolu, odpowiedzialna jest za jeden procent przypadków psychoz – podaje rmf24.pl.
ŻycieŚwiat -
Czy zwierzęta mogą być homoseksualne?
Naukowcy, którzy przez lata badali zachowania zwierząt, przyznają, że homoseksualne pary wśród zwierząt nie są rzadkością. Co więcej wśród niektórych gatunków są to zachowania powszechne.
ŻycieŚwiatGaleria -
Kryzys szkolnictwa wyższego. Minister: Uczelnie są same sobie winnie
Środowiska akademickie wskazują na brak odpowiedniego finansowania uczelni. Uczelnie w Polsce nie dostają nawet połowy tego, co ośrodki akademickie na zachodzie Europy.
Kraj -
Nie było Wielkiego Wybuchu? „Wszechświat może istnieć od zawsze”
- Wszechświat nie ma ani początku, ani końca. Po prostu wciąż jest- twierdzą badacze. Choć otrzymane przez nich wyniki podważają teorię Wielkiego Wybuchu, to odkrywcy utrzymują, że wcale nie dążą do wyeliminowania jej z podręczników fizyki.
Świat -
Nie wchodź lemingowi w drogę. Może... wpaść w furię
Lemingi to zwierzęta łagodne, które nikomu nie wadzą? Należy obalić ten mit i zweryfikować wyobrażenia o tych gryzoniach. Zwierzęta są spokojne i łagodne, dopóki... ktoś nie wejdzie im w drogę – podaje rmf24.pl.
ŻycieŚwiatWideo -
Polka stworzy California Space Center
W Lompoc w Kalifornii ma powstać California Space Center. Autorką pomysłu i szefową projektu jest Polka Ewa Gajewska-Blaisdell. - California Space Center skupi w sobie możliwość pokazania naocznie, z możliwością słuchania i wąchania,...
ŚwiatMartyna Nowosielska -
Niezwykłe zjawisko kosmiczne uwiecznione
23 stycznia bieżącego roku teleskop Hubble’a zarejestrował rzadkie zjawisko kosmiczne. Równoczesne przejście przed tarczą Jowisza trzech z jego czterech galileuszowych księżyców. Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała serię...
ŻycieŚwiatWideo -
Grupa krwi wpływa na stan zdrowia mózgu
Według najnowszych badań amerykańskich naukowców z Uniwersytetu w Vermont, grupa krwi może mieć wpływ na procesy poznawcze naszego mózgu. Dotyczy to szczególnie osób posiadających grupę krwi AB, która jest bardzo rzadka – występuje...
Życie -
Gołębie można uczyć znaczenia słów tak samo jak dzieci
Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Iowa odkryli, że proces nauki znaczenia podstawowych słów może przebiegać podobnie w przypadku dzieci i gołębi. Ptaki potrzebują na to jednak znacznie więcej czasu.
Życie -
Ogólnopolskie eliminacje konkursu Jessup w Łazarskim
Uczelnia Łazarskiego jest gospodarzem rundy krajowej międzynarodowego konkursu „The Phillip C. Jessup International Moot Court Competition”, który odbędzie się w dniach 10-11 lutego 2015 r. W dwudniowych eliminacjach wezmą...
Edukacja -
Znaleziono 200-letnie ciało w pozycji kwiatu lotosu. "Stan głębokiej medytacji"
Jak pisze "Siberian Times" niektórzy twierdzą, że znaleziona przed tygodniem blisko 200-letnia mumia mnicha może nadal "żyć".
ŚwiatHistoria -
Po Ziemi biegała świnka morska ważąca tonę
Jak donosi portal TVP Info, naukowcy z University of York oraz The Hull York Medical School doszli do wniosku, że przed 3 milionami lat Ziemię zamieszkiwał ważący ponad tonę przodek świnek morskich.
ŚwiatLight -
Zmienią się zasady finansowania polskich badań naukowych
Trwają prace nad nowym systemem oceniania jednostek naukowych, który będzie przede wszystkim premiował jakość, innowacyjność i wdrażanie projektów do przemysłu. Nowy system pozwoli skuteczniej wspierać działalność badawczą najlepszych...
Kraj -
3 polskie zespoły z grantami po 500 tys. euro i szansą na 20 mln euro
3 projekty polskich naukowców przeszły do kolejnego etapu konkursu „Teaming for Excellence” Komisji Europejskiej. Teraz dostaną po 500 tys. euro na opracowanie szczegółowych biznesplanów, a jeśli ich pomysły okażą się...
GospodarkaŻycie -
Naukowcy źle obliczyli wiek wszechświata?
Według naukowców wszechświat powstał w Wielkim Wybuchu około 14 miliardów lat temu. Teraz twierdzą, że mogli źle odczytać dane i ich obliczenia są pomyłką - podaje Polskie Radio.
Świat