Joanna Schmidt – życiorys
Joanna Schmidt urodziła się 14 września 1978 w Głogowie. Ukończyła studia na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu na kierunku zarządzanie ze specjalnością handel międzynarodowy. Zaliczyła też studia podyplomowe organizowane przez Akademię Trenera działającą w ramach Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych.
Joanna Schmidt – przed wejściem do świata polityki
Po skończeniu studiów Schmidt pracowała m.in. jako dyrektor ds. eksportu w firmie zajmującej się wykończeniami wnętrz. Organizowała także szkolenia biznesowe i próbowała swoich sił jako trener biznesu. Przez kilka lat była także aktywna w branży start-upów edukacyjnych. Należała do Polskiej Izby Firm Szkoleniowych i zajmowała stanowisko kanclerza Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych (później Collegium Da Vinci). Pierwsze kroki w kierunku polityki stawiała w ramach Wielkopolskiego Związku Pracodawców oraz Fundacji Liderek Biznesu.
Joanna Schmidt – Nowoczesna
W roku 2015 Joanna Schmidt została współzałożycielką Nowoczesnej i została członkiem zarządu tej partii. Mandat poselski uzyskała po zdobyciu 35202 głosów, dominując w okręgu poznańskim. W roku 2016 została wiceprzewodniczącą Nowoczesnej, a w 2017 roku wiceprzewodniczącą europejskiej frakcji ALDE. W styczniu 2018 roku na krótko zawiesiła swoje członkostwo w klubie poselskim Nowoczesnej, ale już 1 lutego wróciła do pracy w partii. 9 maja 2018 roku poinformowała o odejściu z Nowoczesnej, a 15 czerwca 2018 roku razem z Ryszardem Petru i Joanną Scheuring-Wielgus weszła w skład koła poselskiego „Liberalno-Społeczni”.
„Odchodzę z.Nowoczesnej. Dziękuję wszystkim za 3-letnią współpracę. Moim 36 tys. wyborcom deklaruję dalszą pracę na rzecz wartości liberalnych” – pisała na Twitterze posłanka. Zamieściła też bardziej obszerne wyjaśnienie, w którym poinformowała o motywach swojej decyzji. „Niestety nie mogę się zgodzić na sposób, w jaki dzisiaj traktowane są wartości Nowoczesnej i osoby, które na rzecz tych wartości pracują. Partyjniactwo nigdy nie miało być credo Nowoczesnej. Dlatego dziś podjęłam trudną dla mnie decyzję o opuszczeniu Klubu Poselskiego i partii Nowoczesna” – wyjaśniła Schmidt.