Papież Franciszek – od syna imigrantów do arcybiskupa
Jorge Mario Bergoglio przyszedł na świat 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w rodzinie włoskich imigrantów. Ukończył technikum i obronił dyplom z chemii, po czym w wieku 21 lat wstąpił do seminarium duchownego w Villa Devoto. Rok później wstąpił do zakonu jezuitów i w szkołach w Chile, Argentynie oraz USA kontynuował naukę, studiując filozofię, literaturę i psychologię. Święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969roku, a 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires. Arcybiskupem tamtejszej diecezji został pięć lat później.
Papież Franciszek jako kardynał
W 2001 roku, ówczesny papież Jan Paweł II promował Jorge Marię Bergoglio do godności kardynała. W 2005 roku Argentyńczyk był wymieniany jako jeden z faworytów do następstwa po Polaku, jednak wybrany na głowę Stolicy Apostolskiej został wówczas jego kontrkandydat z Niemiec kardynał Joseph Ratzinger (Benedykt XVI). Jako kardynał, Bergoglio cały czas prowadził skromny tryb życia. Zyskał rozgłos, gdy w 2001 roku umył i ucałował stopy dwunastu chorych na AIDS rezydentów hospicjum.
Papież Franciszek – pontyfikat
13 marca 2013 roku, w czasie drugiego dnia konklawe, w piątym głosowaniu Jorge Maria Bergoglio został wybrany papieżem. Zwiastujący tę decyzję biały dym ukazał się dokładnie o godzinie 19:06 czasu rzymskiego. Nowy papież swoje imię przybrał na cześć św. Franciszka z Asyżu, patrona biednych i nędzarzy. W ten sposób zasygnalizował nie tylko chęć pochylenia się nad problemami ubogich, ale i dał hierarchom kościelnym sygnał do odnowy i rezygnacji ze zbędnych dóbr doczesnych.
Papież Franciszek w krótkim czasie wprowadził zmiany w funkcjonowaniu instytucji papieskiej. Przede wszystkim zrezygnował z mieszkania w dotychczasowej rezydencji, Pałacu Apostolskim, a zamiast tego zajął mieszkanie w Domu Świętej Marty. Zamienił też luksusowe samochodu na skromniejszy pojazd lub spacery. Mocno akcentuje rolę Kościoła jako wspólnoty otwartej dla wszystkich wiernych.
27 kwietnia 2014 roku w Niedzielę Miłosierdzia Bożego papież Franciszek, podczas uroczystej eucharystii na placu świętego Piotra, dokonał kanonizacji dwóch swoich poprzedników: Jana XXIII i Jana Pawła II.
Papież Franciszek w mediach społecznościowych
Franciszek obecny jest m.in na Twitterze, gdzie prowadzi konto zarówno w języku angielskim, jak i po polsku.