Historia powstania i wybory samorządowe
Na początku marca 2018 roku Nowoczesna i Platforma Obywatelska podpisały porozumienie o połączeniu sił przed wyborami do sejmików wojewódzkich. Miesiąc później sojusz nazwano „Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska”. Obie partie wystawiły kandydatów także do rad powiatów oraz na stanowiska prezydentów miast. We wrześniu tego samego roku do Nowoczesnej i PO dołączyło kierowane przez Barbarę Nowacką stowarzyszenie Inicjatywa Polska. W dużych miastach do KO przyłączył się PSL. W wyborach samorządowych KO uzyskała 26,97 proc. głosów, ustępując miejsca jedynie Prawu i Sprawiedliwości. Ubiegający się o miejsca z list KO wygrali w sumie wybory w 19 miastach.
Na początku grudnia klub poselski Nowoczesnej podjął decyzję o tym, by w parlamencie nie powstawał wspólny klub KO. Wówczas 7 z 21 posłów tego ugrupowania przeszło do klubu PO, który zmienił nazwę na „Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska”.
Wybory europarlamentarne
Koalicja Obywatelska nie została powołana przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, ale PO oraz Nowoczesna znalazły się w szeregach Koalicji Europejskiej. Oprócz tych partii dołączyły tam następujące ugrupowania: PSL, SLD oraz Zieloni.
Wybory do Sejmu i Senatu
Podczas zorganizowanego w połowie lipca Forum Programowego KO Grzegorz Schetyna zaprezentował program sojuszu. Uwzględniono tam m.in. obligatoryjne referenda, zniesienie zakazu handlu w niedzielę, obniżkę PIT i ZUS, skrócenie terminów oczekiwania do lekarzy specjalistów do 21 dni czy przywrócenie finansowania zapłodnienia in vitro z budżetu państwa. Udziału w szerokiej koalicji odmówił PSL. Decyzję o dołączeniu do KO podjęła z kolei Partia Zieloni.
Podmioty wchodzące w skład Koalicji Obywatelskiej
Do Koalicji Obywatelskiej należą: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska oraz Zieloni. Czołowymi twarzami szerokiego sojuszu są Grzegorz Schetyna, Katarzyna Lubnauer i Barbara Nowacka.