Nowa Lewica to partia, która powstała 11 czerwca 2021 z połączenia SLD i Wiosny. W programie wyborczym partii znalazły się postulaty skrócenia tygodnia pracy do 35 godzin, zwiększenia liczby urlopu do 35 dni, zakaz prowadzenia bezpłatnych staży.
Historia Nowej Lewicy
Pierwsze obrady połączenia Nowej Lewicy i Wiosny odbyły się 14 grudnia 2019 roku. Formalną decyzję o powołaniu frakcji SLD i Wiosna zarząd Nowej Lewicy podjął dopiero 17 lipca 2021 roku, a 9 października 2021 odbył się kongres zjednoczeniowy partii. Na mocy podziału frakcyjnego, partia ma dwóch przewodniczących: Roberta Biedronia oraz Włodzimierza Czarzastego.
Symbolem graficznym partii jest napis "Lewica", tożsamy z logiem powołanej w 2019 koalicji „Lewica” wykonany pogrubioną czcionką na trzykolorowym tle: fioletowym, bordowym, czerwonym.
Program Nowej Lewicy
Nowa Lewica chce przede wszystkim skupić się na prawach pracowniczych. W jej postulatach znalazło się skrócenie tygodnia pracy z 40 godzin do 35 godzin w ramach etatu, wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy, koniec umów śmieciowych i bezpłatnych staży, a także 100 tysięcy nowych miejsc w żłobkach współfinansowanych przez Unię Europejską.
Program partii zakłada:
- 100 tysięcy nowych miejsc w żłobkach współfinansowanych przez Unię Europejską
- podniesienie nakładów na edukację do poziomu 3 procent
- 100 procent płatnego na L4
- brak zgody na "umowy śmieciowe"
- zakaz bezpłatnych staży – wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej na stażach
- 35-godzinny tydzień pracy – najpierw skrócenie czasu pracy o 2 godziny w tygodniu, potem o 5
- wprowadzenie ustawy dającej pracownikom "prawo do odłączenia" od pracy także wieczorami
- 35-dniowy urlop
- wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy oraz zwiększenie i lepsze egzekwowanie kar za łamanie prawa pracy
- więcej wydziałów sądów pracy
- ułatwienie organizowania się w związki zawodowe, doprowadzenie do tego, żeby ułatwić pracowników negocjowanie podwyżek
- zasada – za każdy dzień opóźnienia w wypłacie pensji, pół procent pensji w górę
- 20-procentowa podwyżka w budżetówce "natychmiast" i system waloryzacji dla wszystkich pracowników budżetówki dwa razy w roku – od kolejnego roku