Wyobraź sobie, że możesz mieć swojego asystenta, czy raczej anioła stróża czuwającego nad prawie każdym aspektem Twojego życia. Kogoś, kto zawsze wie, czy nie zostawiłeś przypadkiem włączonego piekarnika czy otwartego okna – nawet wtedy, gdy sam jedziesz już samochodem albo pracujesz w biurze. Na największych w świecie targach elektroniki użytkowej CES® 2017 Bosch zaprezentował zintegrowane rozwiązania, dzięki którym wizja ta już dziś staje się rzeczywistością, a Integracja za pośrednictwem internetu wchodzi w następny etap rozwoju dzięki personalizacji.
– Urządzenia stają się inteligentnymi towarzyszami, a życie codzienne łatwiejsze i bezpieczniejsze, zarówno w domach, w miastach, w samochodach czy w pracy. Według wyników przeprowadzonego niedawno badania, ponad 60% respondentów uważa, że inteligentny asystent to sensowne rozwiązanie – powiedział dr Werner Struth, członek zarządu spółki Bosch. Niewiele przedsiębiorstw przemysłowych posiada porównywalne do firmy Bosch doświadczenie we wszystkich obszarach Internetu rzeczy: Bosch ma know-how w technologii czujników, oprogramowania i usług, ma także własną chmurę obliczeniową. Ponadto celem firmy Bosch jest połączenie z siecią wszystkich swoich produktów elektronicznych i oferowanie pakietu usług zintegrowanych dla każdego produktu. W centrum uwagi znajduje się klient: – Inteligentne funkcje i usługi dodatkowe muszą być dopasowane do indywidualnych potrzeb i przyzwyczajeń naszych klientów – twierdzi Struth.
Samochód w roli osobistego asystenta
Do roku 2022 globalny rynek zintegrowanej mobilności ma rosnąć o blisko 25% rocznie. Już za kilka lat samochody będą komunikować się z innymi środkami transportu, a także z inteligentnymi domami. Na targach CES® 2017 Bosch zaprezentował nowy samochód koncepcyjny, który demonstruje, w jaki sposób różne sfery życia będą ze sobą połączone w przyszłości. Nowe funkcje zintegrują samochód z jego otoczeniem, umożliwią wysoce zautomatyzowaną jazdę oraz pozwolą zmienić go w asystenta na czterech kołach. Połączenie samochodu z inteligentnym domem lub inteligentnym miastem za pośrednictwem chmury obliczeniowej przyniesie wymierne korzyści. Do roku 2025 wysoce zautomatyzowana jazda samochodem pozwoli zaoszczędzić przeciętnemu kierowcy z USA, Niemiec lub Chin prawie 100 godzin rocznie – tak wynika z badań zleconych niedawno przez firmę Bosch. Samochód komunikujący się z otoczeniem może także przejmować ważne zadania w ramach koncepcji zintegrowanego miasta. Na przykład w systemach parkowania opartych na społeczności, samochód pełni funkcję detektora wolnych miejsc postojowych. Jadąc ulicą, samochód rejestruje wolne miejsca pomiędzy zaparkowanymi samochodami. Usługa oparta na chmurze obliczeniowej wykorzystuje te dane do tworzenia w czasie rzeczywistym mapy, która pomaga zaoszczędzić kierowcom mnóstwo czasu i stresu przy poszukiwaniu miejsca do zaparkowania pojazdu.
Zintegrowane i wielozadaniowe funkcje asystenckie w domach
Także w zaciszu domowym użytkownicy mogą korzystać z szerokiej gamy inteligentnych funkcji asystenckich Internetu rzeczy, dzięki którym życie staje się łatwiejsze i bezpieczniejsze. Niektóre z produktów pełnią nawet kilka funkcji na raz: np. czujki dymu mogą także nadzorować jakość powietrza, a ich syreny mogą zostać użyte do odstraszenia niechcianych gości. System Bosch Smart Home umożliwia kontrolowanie wszystkich zintegrowanych urządzeń za pomocą jednej aplikacji. Dzięki managerowi scenariuszy zintegrowany dom staje się jeszcze bardziej intuicyjny w obsłudze. Przykładowo, wychodząc z domu, użytkownik nie musi sam sprawdzać, czy wyłączył ogrzewanie, urządzenia elektryczne lub światło. Dzięki temu życie staje się bezpieczniejsze i bardziej komfortowe.
Produkty od początku wyposażone w inteligentne funkcje asystenckie
Dzięki personalizacji rozwiązań zintegrowanych, technologie i usługi nie tylko są dopasowane do indywidualnych potrzeb; Bosch projektuje także takie produkty, które od początku mają pełnić funkcję osobistych asystentów. Jednym z przykładów takich produktów jest “My kitchen elf” – w skrócie Mykie. Urządzeniem Mykie steruje się głosowo: słucha ono swoich użytkowników, odpowiada na ich pytania i pomaga w domowych obowiązkach. Dzięki zintegrowanemu asystentowi Mykie użytkownik może sterować całą gamą urządzeń AGD Home Connect.
Funkcje asystenckie przydają się także w zintegrowanej produkcji
Funkcje asystenckie odgrywają także znaczącą rolę w zintegrowanej produkcji. Na przykład robot APAS, który zapewnia płynność i wydajność procesów produkcyjnych. Wykonuje on forsowne, niebezpieczne i monotonne zadania, a także może blisko współpracować z ludźmi. Dzięki powłoce wyposażonej w czujniki, automatyczny asystent produkcji wykrywa, gdy pracownik znajdzie się zbyt blisko i natychmiast się wyłącza. Bosch zaprojektował asystenta APAS z myślą o wykorzystaniu go w Przemyśle 4.0.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.