Każdy z nas ma „swoje” zdanie
Niezliczona ilość zalewających nas informacji powoduje, że nie jesteśmy w stanie przerabiać wiadomości na bieżąco, przebija się do nas jedynie sensacja. Dziś nawet w największych redakcjach tradycyjne dziennikarstwo staje się bliższe dziennikarstwu tabloidowemu, nastawionemu na nieustanne szokowanie. Zakładając, że nie wszystkie informacje są ciekawe (czytaj prawdziwe), coraz częściej media podkręcają przekaz, opierając się na wybiórczych faktach i półprawdach. Do tego dochodzi wszechobecna poprawność polityczna, pomijanie niewygodnych detali, które mogłyby zburzyć z mozołem budowaną narrację. W chaosie zewnętrznych bodźców coraz częściej adoptujemy najlepiej pasujące i poprawne w naszym środowisku opinie jako własne.
Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli
Wspomniany Józef Mackiewicz uważał, że prawda jest też niedoceniana. „Bywa bardziej wstrząsająca, bardziej sensacyjna i bardziej kryminalna od wymyślnych sensacyjnych i kryminalnych powieści”. Aby poznać prawdę, należy poznać – a co ważniejsze – zrozumieć argumenty obu stron. Należy dociekliwie badać źródła cji: kto za nimi stoi i czyje interesy reprezentuje? Szukanie prawdy jest możliwe wyłącznie w wolnej dyskusji, tylko wtedy możemy zbliżyć się do niej i wyrobić sobie własną, niezależną opinię.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.