Władimir Putin sprawuje funkcję prezydenta Rosji od 2012 roku (wcześniej obejmował wspomniany urząd w latach 2000-2008). Polityk zajmował też takie stanowiska, jak premier Federacji Rosyjskiej (1999-2000 i 2008-2012), szef FSB (1998-1999), czy funkcjonariusz KGB (1975-1990).
Władimir Putin — wiek, rodzina, dzieci i pochodzenie
Władimir Władimirowicz Putin miał się urodzić 7 października 1952 roku w Leningradzie jako drugie dziecko Marii i Władimira Putinów, chociaż niektóre źródła podają inną datę narodzin i rodziców. Alternatywna historia mówi o tym, że polityk przyszedł na świat dwa lata wcześniej w obwodzie permskim, a jego rodzicami byli Wiera Nikołajewna Putina oraz Płaton Priwałow.
Władimir Putin i Ludmiła Putina wzięli ślub 28 lipca 1983 roku i rozwiedli się 6 czerwca 2013 roku. Para doczekała się dwóch córek: Mariji (ur. 1985) oraz Jekatieriny (ur. 1986). Polityk miał się też związać z Aliną Kabajewą, z którą prawdopodobnie doczekał się dwójki lub czwórki dzieci. Kreml nie potwierdza jednak plotek o domniemanym romansie prezydenta.
Wykształcenie oraz młodość
Władimir Putin rozpoczął edukację w 1960 roku. Młody Wołodia przez pierwsze cztery klasy przebywał pod opieką nauczycielki po kursach wieczorowych. Kiedy chłopiec poszedł w końcu do szkoły, nie potrafił się w niej odnaleźć. Putin wszczynał liczne bójki i dostawał nie najlepsze oceny, ale jego zachowanie się zmieniło, gdy zmienił placówkę i zaczął trenować sztuki walki.
Władimir studiował następnie prawo na Państwowym Uniwersytecie w Leningradzie, które ostatecznie ukończył w 1975 roku. Jako student Wołodia wstąpił również do Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, co miało mu pomóc w karierze politycznej, a później skończył szkołę szpiegowską w Moskwie i wszedł w szeregi KGB jako oficer operacyjny.
Władimir Putin służył następnie m.in. w NRD, gdzie zajmował się werbowaniem tajnych współpracowników, a potem wrócił do ZSSR i objął stanowisko doradcy rektora ds. zagranicznych w Leningradzkim Uniwersytecie Państwowym w 1990 roku.
Kariera polityczna Władimira Putina
Wołodia sprawował następnie funkcję przewodniczącego Komitetu Spraw Zagranicznych w urzędzie mera miasta. Polityk został później zastępcą mera Petersburga (w latach 1992-1996), a potem powołano go do pracy w administracji ówczesnego prezydenta Rosji — Borysa Jelcyna.
Putin objął stanowisko sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w 1999 roku i sprawował równolegle funkcję szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Polityk zdobywał coraz większą popularność w swoim środowisku, dzięki czemu został premierem Rosji w 1999 roku.
Władimir Putin, po rezygnacji Jelcyna, która nastąpiła 31 grudnia 1999 roku, pełnił obowiązki prezydenta Rosji, a następnie został oficjalnie wybrany na wspomniany urząd.
Władimir Putin w wyborach prezydenckich
Władimir Putin po raz pierwszy wziął udział w wyborach prezydenckich w 2000 roku. Polityk w pierwszej turze głosowania uzyskał 52,94 proc. głosów i odniósł zwycięstwo. W 2004 roku skutecznie ubiegał się o reelekcję, zdobywając 71-procentowe poparcie. Putin przekazał później swoje stanowisko Dmitrijowi Miedwiediewowi, który objął urząd prezydenta do 2012 roku.
Putin został desygnowany na premiera i piastował to stanowisko do 2012 roku, gdy ponownie wziął udział w wyborach prezydenckich. Nowa głowa państwa miała sprawować władzę przez sześć lat, co wcześniej nie było możliwe, ale Duma wprowadziła stosowne zmiany, aby przedłużyć kadencję przyszłego prezydenta.
Były premier wygrał wybory w 2012 roku, uzyskując 63,30 proc. głosów. W wyborach w 2018 roku na Putina głosowało 76,65 proc. wyborców, co zapewniło mu reelekcję.
Władimir Putin jako prezydent Rosji
Rosja za rządów Putina miała się znacząco rozwinąć pod kątem gospodarczym. Kraj znalazł się nie tylko w G8, ale także spłacił większość zadłużenia zagranicznego. Odnotowano też spadek poziomu bezrobocia i inflacji oraz wprowadzono korzystne reformy podatkowe, co było jedną z przyczyn wysokiej popularności prezydenta.
Sytuacja miała jednak ulec pogorszeniu w 2014 roku, kiedy na państwo nałożono m.in. sankcje po aneksji Krymu. Sami Rosjanie zaczęli również organizować liczne demonstracje społeczne, gdy stało się jasne, że partia rządząca dąży do zwiększania zakresu władzy (np. przedłużenie kadencji prezydenta do sześciu lat) i toleruje korupcję.
Władimir Putin był również oskarżany o próby zamachu na życie przeciwników politycznych. Wina prezydenta Rosji nie została udowodniona, ale wiele osób wierzy, że byłby w stanie dokonać lub zlecić dokonanie podobnych czynów. Krytycy wskazują też na działania wojenne na terenie Czeczenii, które doprowadziły do katastrofy humanitarnej oraz łamania praw człowieka.
Największy sprzeciw w społeczeństwie europejskim wzbudził jednak nieuzasadniony atak Rosji na Ukrainę.
Władimir Putin i wojna w Ukrainie
Władze Federacji Rosyjskiej miały podejmować się prób nacisku na nowe kierownictwo polityczne Ukrainy od dłuższego czasu. Rosja najpierw zajęła Krym w 2014 roku, a następnie najechała na swoich sąsiadów w 2022 roku. Władimir Putin został wówczas oficjalnie uznany za zbrodniarza wojennego przez Sejm RP oraz Senat Stanów Zjednoczonych.
Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się dokładnie 24 lutego 2022 roku. Świat jest pod wrażeniem postawy prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, równocześnie krytykuje wystąpienia Władimira Putina.