Widowisko „Orzeł i Krzyż” to wyjątkowe wydarzenie w kraju, a to za sprawą ponad 300 wolontariuszy. Mieszkańcy Murowanej Gośliny i 17 pobliskich gmin, na co dzień uczniowie i przedstawiciele wielu profesji, w czerwcowe i lipcowe wieczory stają się dwórkami, wojami, królowymi i królami. Poruszenie na widowni wywołuje postać przedstawiająca papieża Jana Pawła II, w którą wciela się pan Wiesław. Jak podają organizatorzy, najmłodszy z aktorów ma cztery lata, a najstarszy 85. Obok amatorów pojawiają się profesjonalni kaskaderzy wcielający się w husarów czy ułanów. Akrobacje w ich wykonaniu zapierają dech w piersiach! „Orzeł i Krzyż – Zwycięskie Powstanie” to przejmująca podróż przez dzieje Polski i Polaków.
W ciągu 90 minut wędrujemy przez ponad 1000 lat naszej historii. Przewodnikiem po dziejach jest błazen Stańczyk, który prowadzi widzów przez kolejne sceny. Za sprawą zaczarowanej studni przenosimy się w czasy spotkania trzech braci: Lecha, Czecha i Rusa, aby uczestniczyć w początkach państwa polskiego. Następnie stajemy się świadkami wydarzeń z 996 r., obserwując Mieszka I przyjmującego chrzest. Co dalej? Uchylimy rąbka tajemnicy, ale wszystkiego zdradzić nie chcemy. Szlacheckie hulanki i swawole, potop szwedzki, obrona Jasnej Góry, trudne momenty zaborów czy II wojny światowej – sposób przedstawienia dziejów jest wzorowany na obrazach wybitnych polskich malarzy, takich jak Jan Matejko, Józef Chełmoński czy Artur Grottger.
Spektakl kończą wydarzenia okresu powstania wielkopolskiego, upragnione odzyskanie niepodległości i koniec drogi do wolnej Polski. Widowisko jest prawdziwą gratką zarówno dla znawców historii, którzy w tym spektaklu odnajdą wiele symboli, jak i dla tych, którzy historię znają tylko pobieżnie, ze szkolnych podręczników. Pełnię emocji zapewnia wykorzystanie nowoczesnych technik dźwiękowych, oświetleniowych oraz efektów specjalnych. Nocna sceneria daje niezwykłe możliwości malowania światłem, poruszając zmysły widzów. Fenomenalne wrażenie daje zastosowanie mappingów na fontannach wodnych. Pirotechniczne wybuchy w trakcie wojskowych potyczek, wzniecanie pożarów, ognie, rozbłyski i huki wielokrotnie wywołują oklaski lub poruszenie na trybunie. To już czwarty sezon widowisk w Parku Dzieje. Widowisko „Orzeł i Krzyż” zmienia się jednak co roku.
W obecnym sezonie specjalne miejsce w scenariuszu znalazła setna rocznica zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Ciekawym połączeniem historii z nowoczesnością jest wplecenie w ścieżkę dźwiękową przedstawienia utworu młodego poznańskiego rapera Kowsona. Organizatorzy zachęcają do wybrania się do Parku Dzieje wraz z rodziną i zobaczenia tego, czego słowami opisać nie można. Spektakl to nie tylko gra świateł, wspaniałe pokazy, sztuczki czy muzyka. Te zabiegi pomagają wyobraźni przenieść się w czasy, których już nie ma, a które ukształtowały nas i nasz kraj. Wydarzenie to pozostaje na długo w pamięci zarówno młodego, jak i starszego widza, bo w końcu w Parku Dzieje „Łączymy historią”. Obejrzeć widowisko będzie można w każdy piątek i sobotę o godz. 21:30, do 13 lipca włącznie. Bilety są dostępne na stronie www.parkdzieje.pl, tobilet.pl, biletomat.pl oraz w punktach stacjonarnych w Poznaniu (Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. Ratajczaka 44 oraz w Informacji Turystycznej na Starym Rynku). Od czterech lat największe plenerowe widowisko historyczne jako sponsor główny wspiera Enea – innowacyjny koncern surowcowo-energetyczny. Projekt zrealizowany jest we współpracy z Narodowym Centrum Kultury i dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.