Nawet najbardziej innowacyjne technologie, produkty czy usługi do tego, by odnieść sukces na rynku, potrzebują odpowiedniego zaplecza biznesowego. Mogą je uzyskać w instytucjach z otoczenia biznesu, takich jak Wrocławski Park Technologiczny (WPT). Program rozwoju biznesu Stellar Hub prezentuje dziewięć obszarów działalności WPT. Są wśród nich infrastruktura biznesowa, hala przemysłowo-magazynowa, laboratoria i prototypownie, Zakład Doświadczalny, czyli unikatowa w skali kraju linia produkcyjna dla branży life science, działalność badawczo-rozwojowa oraz inkubatory przedsiębiorczości, doradztwo i networking, centrum edukacyjne i projekt BIG SCIENCE HUB. – Nasza oferta jest kompleksowa, a przez to obszerna, dlatego by pokazać przedsiębiorcom, że w WPT znajdą wszystko to, czego potrzebuje innowacyjny biznes, stworzyliśmy program Stellar Hub. Chcemy za jego pośrednictwem pokazać, że naszą ofertę traktujemy jako konstelację produktów i usług biznesowych, która jest dostosowywana do potrzeb współpracującej z nami firmy, w tym branży, w której działa, i stadium rozwoju, w którym się znajduje – komentuje Maciej Potocki, prezes WPT.
Start-up, msp i korporacja
W WPT, które pod względem liczby firm działających na jego terenie jest największym parkiem technologicznym w Polsce, działa ponad 220 przedsiębiorstw. Miejsce dla siebie znajdują tu zarówno start-upy, firmy z sektora MSP, jak i międzynarodowe korporacje, szczególnie ich działy badawczo-rozwojowe. Jest to możliwe dzięki kompleksowości zaplecza WPT i towarzyszącej mu elastyczności, która pozwala na tworzenie „szytych ma miarę” układów produktów czy usług biznesowych. Firmy z sektora MSP mogą tu np. korzystać z powierzchni biurowej, hali produkcyjnej i zaplecza laboratoryjnego, pozwalającego na rozwój ich produktów, oraz doradztwa w zakresie komercjalizacji czy pozyskiwania dofinansowań.
Stellar, czyli najwyższa jakość
– Nazwa naszego programu nie jest przypadkowa i przywodzi na myśl to, co gwiezdne, choć dla nas jest to przede wszystkim synonim najlepszej, wyróżniającej się jakości. Skupiamy się na stałym podnoszeniu zaawansowania naszych produktów i usług oraz wdrażaniu nowych projektów, które przyczyniają się do zwiększania innowacyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw – wyjaśnia prezes Potocki. Wśród przykładów potwierdzających takie podejście WPT do wspierania biznesu można wymienić m.in. program „Bon na dotację”. To autorski, finansowany ze środków własnych Wrocławskiego Parku Technologicznego projekt, umożliwiający firmom – nie tylko tym działającym na jego terenie – rozpoczęcie procesu ubiegania się o dofinansowania unijne i pokrycie koszów związanych z aplikacją o dotację.
Mechanizm jest wdrażany od trzech lat, a w efekcie jego działania tylko od początku 2018 r. pozyskano dotacje na łączną kwotę 100 mln zł. WPT jest też krajowym liderem w promowaniu polskich firm z sektora high-tech na międzynarodowym rynku big science – prowadzi łączący biznes i naukę projekt BIG SCIENCE HUB i organizuje misje gospodarcze do największych ośrodków naukowych, takich jak CERN czy ITER. Na uwagę zasługują też efekty pracy WPT na rzecz początkujących przedsiębiorstw. W dwóch inkubatorach przedsiębiorczości – Inkubatorze Przedsiębiorczości i Technologii WPT oraz Dolnośląskim Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości, współtworzonym z 12 największymi uczelniami wyższymi z regionu, rozwinęło się już ponad 220 firm i aż 80 proc. z nich pomyślnie przeszło rynkową weryfikację. Historie części z nich są dowodem na kompleksowość oferty biznesowej WPT. Amplicon, rozwijający m.in. testy diagnostyczne wykorzystujące sekwencje DNA, czy Pure Biologics, spółka biotechnologiczna notowana dziś na giełdzie New Connect, opracowująca m.in. leki i terapie onkologiczne, zaczynały działalność w DAIP i korzystały ze wsparcia ekspertów Parku. Dziś dysponują własnymi powierzchniami biurowymi i laboratoryjnymi w WPT.
Nie można też pominąć roli Zakładu Doświadczalnego WPT i związanego z nim, koordynowanego przez Park, Klastra NUTRIBIOMED. Jest to jeden z Krajowych Klastrów Kluczowych, zrzeszający firmy z branży life science. – WPT to miejsce, w którym powstają innowacje i produkty podbijające międzynarodowe rynki. Nasze eksperckie wsparcie przyczynia się do tego, że firmy z nami współpracujące stają się gwiazdami biznesu, rynkowymi liderami w swoich dziedzinach – podsumowuje Potocki.
Gwiazdy biznesu z wpt
Wśród firm działających w WPT nietrudno znaleźć takie, które odniosły rynkowe sukcesy na polskim rynku i na skalę międzynarodową. Obok Pure Biologics czy Ampliconu warto wymienić QNA Technology, które ma w planach opracowanie niebieskiej kropki kwantowej, mogącej odmienić sposób funkcjonowania rynku wyświetlaczy elektronicznych. W WPT rozwija się również Saule Technologies, wdrażające ogniwa fotowoltaiczne z perowskitów, które zrewolucjonizują rynek energetyczny – ich produkcja ruszy w Nowej 7, hali produkcyjno-magazynowej WPT. Siedzibę ma tu również Scanway, spółka z branży space tech, pracująca nad satelitą ScanSAT, mająca też w planach wysłanie do roku 2025 komercyjnego, europejskiego satelity na orbitę Księżyca. Zlokalizowane w WPT są również firmy Motion Systems, dostarczające na międzynarodowe rynki innowacyjne platformy ruchu i kompletne symulatory, Majestic Boards, jedyny polski producent elektrycznych longboardów, oraz KrioSystem i Techtra, dostawcy komponentów dla największych ośrodków naukowych w Europie, takich jak CERN, ESS czy XFEL. To tylko niektóre przykłady.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.