Aż 70 proc. Polaków ma problemy z widzeniem. I wszystko wskazuje na to, że ten odsetek będzie rósł, bo wadę wzroku wykrywa się dziś u co drugiego nastolatka. Najczęściej cierpimy na krótkowzroczność, co szczególnie nasiliło się w ostatnich kilkunastu latach. Winny jest nasz tryb życia – wpatrywanie się w smartfony, wielogodzinna praca przed komputerem, wieczorne oglądanie na nim ulubionych seriali…
Rano soczewki, wieczorem okulary
Najbardziej popularną metodą korekcji wad wzroku jest zamienne używanie soczewek kontaktowych i okularów korekcyjnych. Słusznie, bo jak twierdzą lekarze i optometryści, jest to też najbardziej efektywna metoda. – Soczewki kontaktowe są doskonałą formą korekcji wzroku. Dają nam pełną swobodę w sytuacjach, w których noszenie okularów jest niemożliwe bądź bywa niewygodne. Kiedy po całym dniu pracy wracamy do domu i potrzebujemy wytchnienia, tego samego potrzebują nasze oczy. Wtedy najlepiej zdjąć soczewki i założyć okulary – tłumaczy Laura Wanzel, optometrystka z sieci salonów optycznych Twoje Soczewki. Na zamienne używanie soczewek i okularów decyduje się 52 proc. Polaków – wynika tak z badania „Jak widzą Polacy”. Ankietowani najczęściej taki wybór tłumaczyli względami zdrowotnymi – 42 proc. badanych zamienia soczewki na okulary, bo chce, aby ich oczy odpoczęły. Dla co trzeciego badanego noszenie soczewek na zmianę z okularami pozwala na dostosowanie metody korekcji do okazji i potrzeby.
Dla wygody, dla urody
To przede wszystkim wygoda skłania Polaków do zakupu i noszenia soczewek. Co czwarta osoba nosi soczewki w pracy, szkole lub na uczelni. 22 proc. używa ich podczas uprawiania sportu, 21 proc. w czasie wolnym spędzanym poza domem. Kiedy lepszym rozwiązaniem okazują się okulary? – To dobra opcja dla tych, którym zdarza się zapominać o zakupie nowej pary soczewek. Osoby nieposiadające alternatywnej pary okularów narażają się na słabsze widzenie lub, co gorsza, ryzykując zdrowie oczu, zakładają przenoszone soczewki. Najważniejsze jest to, że kiedy chcemy zrezygnować z jednej metody korekcji wady wzroku, zastępujemy ją innym wariantem, co pozwala na ciągłą, bezpieczną korekcję wzroku i dobre widzenie w każdej sytuacji. – dodaje Laura Wanzel. Okulary są najlepszym rozwiązaniem, kiedy odpoczywa się w domu – tak odpowiedziało 23 proc. ankietowanych. 15 proc. nosi je w trakcie wykonywania domowych obowiązków, 14 proc. zakłada okulary do oglądania telewizji, 13 proc. do pracy przy komputerze, a 9 proc. do czytania. 6 proc. ankietowanych traktuje okulary jako biżuterię, dzięki której może odmienić swój wizerunek. I jest to kolejny świetny powód, żeby zmieniać soczewki na okulary. I odwrotnie.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.