Odbierając Orła Wprost, w niezwykle emocjonalnych słowach wspominał pan śp. Kornela Morawieckiego. I to jemu zadedykował nagrodę...
Dla jednych był fizykiem, nauczycielem czy politykiem. A dla mnie, prywatnie to mój mentor i przyjaciel. Z Kornelem poznałem się wiele lat temu, a od lipca 2016 r. pracowaliśmy wspólnie. Miałem przyjemność być jego asystentem społecznym i dyrektorem biura poselskiego przy ul. Siennej w Warszawie. Wspólnie zrealizowaliśmy wiele przedsięwzięć, pomogliśmy wielu ludziom. Był dla mnie jak ojciec. Mogłem liczyć na niego w każdej chwili. Dzieliliśmy dobre i złe chwile. Nie zapomnę o tym, jak wiele dla mnie zrobił i to właśnie jemu w ramach wdzięczności zadedykowałem otrzymaną nagrodę.
Fundacja już 10. rok pomaga osobom poszkodowanym przez polski wymiar sprawiedliwości. Ilu osobom pomogliście i jak to wygląda w praktyce?
Fundacja działa nieprzerwanie od roku 2010. Prowadzimy działalność nie tylko w kraju, lecz także we współpracy z organizacjami państw europejskich oraz USA. Obejmujemy bezpłatną opieką prawną i psychologiczną ok. 7 tys. osób rocznie.
Pomoc ta udzielana jest osobiście, drogą telefoniczną, korespondencyjnie oraz przez portale społecznościowe. Większość osób, które zwracają się do Fundacji Lex Nostra po pomoc, to ludzie pokrzywdzeni w wyniku przestępstwa, którzy nie są w stanie samodzielnie ponieść kosztów obsługi prawnej i psychologicznej. Dzięki spotkaniom ze specjalistami mają możliwość uzyskania bezpłatnej fachowej pomocy. Dążenie do ciągłego rozwoju, a także chęć niesienia pomocy dla jak największej liczby osób sprawia, że Fundacja każdego roku nawiązuje współpracę z podmiotami zewnętrznymi. Współpracuje z wieloma ministerstwami, NGO, MOPS-ami, ośrodkami społecznymi, organami wymiaru sprawiedliwości, a także zakładami karnymi. Działania prowadzone przez Fundację są wielopłaszczyznowe i obejmują różnych beneficjentów, bez względu na wiek, płeć, rasę czy miejsce zamieszkania. Przykładem są działania prowadzone od 2014 r., których celem jest polepszenie jakości i poziomu życia osób starszych przez aktywność społeczną i poprawę jakości oferty edukacyjnej. Łącznie do 2019 r. udzielono pomocy ponad 600 osobom w wieku 60 plus.
Mówi się, że dzisiaj Fundacja Lex Nostra sama potrzebuje pomocy.
Niestety tak. W sądzie zapadł kuriozalny wręcz wyrok! Fundacja musi zapłacić ponad 110 tys. zł. za opublikowanie przeprosin na portalu 3obieg.pl. Portal ten od innych klientów za tego typu przeprosiny pobiera opłatę w wysokości 2 tys. zł. Sprawa dotyczy przeprosin jednego z dziennikarzy, który w 2013 r. złożył przeciwko Fundacji Lex Nostra i mnie pozew cywilny o naruszenie jego dóbr osobistych i wnosił o opublikowanie przeprosin właśnie na portalu 3obieg.pl. Sędzia, wydając postanowienie, nie odniosła się do licznych wniosków dowodowych złożonych do akt. Sprawę opisaliśmy na naszej stronie internetowej. Obecnie przyszłość Fundacji jest zagrożona. Działa ona jako organizacja pożytku publicznego, non-profit, której zarząd i rada nadzorcza nie otrzymują wynagrodzenia. Zasądzona kwota być może przyczyni się do upadku Fundacji, czego ani ja, ani tysiące beneficjentów z pewnością nie chcemy. Liczymy na rozsądek Sądu Okręgowego w Warszawie, który rozpozna nasze zażalenia na tak absurdalne postanowienie.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.