Ponad 50 proc. populacji wymaga stałej korekcji wad wzroku. Ze względu na korzyści, których nie zapewniają okulary, pacjenci coraz chętniej sięgają po soczewki kontaktowe. Soczewki przeszły prawdziwą technologiczną rewolucję. Nowoczesne soczewki kontaktowe, wykonywane z materiałów silikonowo-hydrożelowych, zapewniają wysoką przepuszczalność tlenu, pozwalając oczom oddychać, a ich zaawansowane konstrukcje zapewniają komfort i wysoką jakość widzenia.
Dopasowanie i pielęgnacja
Soczewki kontaktowe muszą być używane we właściwy sposób, zgodnie z zaleceniami specjalisty i producenta. Jako wyroby medyczne, które pozostają w długim kontakcie z tkankami oka, powinny być dopasowane przez specjalistę, czyli kontaktologa. Podczas takiej wizyty specjalista ocenia nie tylko wadę wzroku czy stan zdrowia oczu, ale przede wszystkim sprawdza, jakie soczewki będą najlepiej dopasowane do oczu pacjenta. Czasami trzeba założyć kilka różnych soczewek próbnych, by wybrać te najbardziej zgodne z geometrią oczu. Ważnym etapem wizyty jest wybór odpowiedniego systemu do pielęgnacji soczewek kontaktowych oraz edukacja pacjenta dotycząca zasad korzystania z nich i ich skutecznej pielęgnacji. Właściwa pielęgnacja jest konieczna dla utrzymania soczewek w prawidłowym stanie i ma kluczowe znaczenie dla zdrowia oczu.
Pacjent, który codziennie korzysta z soczewek kontaktowych, musi regularnie, minimum raz w roku, kontrolować oczy. Podczas takiej wizyty kontaktolog sprawdza, czy obecność soczewek nie wpływa negatywnie na ich stan. Większość skutków ubocznych można łatwo wyeliminować poprzez wprowadzenie odpowiedniego postępowania czy zmianę używanych soczewek lub środków do ich pielęgnacji. Soczewki kontaktowe, choć nie widać tego gołym okiem, różnią się znacznie między sobą. Jeśli pacjent chce zmienić stosowany produkt na inny, to konieczna jest wizyta u specjalisty i ocena, czy nowy będzie właściwie dopasowany. Samodzielna zmiana fachowo dobranych soczewek na inny, często tańszy zamiennik, jest niedopuszczalna i niesie ze sobą zagrożenia pojawienia się niekorzystnych dla oczu zmian klinicznych, które mogą prowadzić do osłabienia wzroku czy konieczność zaprzestania stosowania tej metody korekcji.
Indywidualne rozwiązania
Choć obecnie oferowane soczewki kontaktowe zapewniają specjalistom bogaty wybór możliwych rozwiązań, to w Polsce coraz więcej z nich sięga po produkty zindywidualizowane, szyte na miarę, które są precyzyjnie zaprojektowane na konkretne oko. Ta grupa produktów jeszcze bardziej poszerza możliwości korekcyjne i terapeutyczne soczewek kontaktowych oraz ma zastosowanie w najtrudniejszych przypadkach, takich jak wysoki astygmatyzm czy stożek rogówki. Do tej kategorii możemy zaliczyć soczewki ortokorekcyjne, za pomocą których możemy spowolnić lub zatrzymać postępującą wadę wzroku. Pamiętajmy, wzrok mamy tylko jeden, musi nam wystarczyć na całe życie, zatem musimy o niego stale dbać, przecież jest tyle pięknych rzeczy do zobaczenia.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.