Zwycięzcom stawiano łuki triumfalne, a na zabitych, których ciała zostały na polach bitew, czekały symboliczne mogiły. Cenotafy to grobowce bez ciał. Ta tradycja wywodzi się z antycznej Grecji, ale w Polsce też są cenotafy świętych, królów i przede wszystkim żołnierzy poległych w walce za ojczyznę. Symboliczne mogiły można odnaleźć we wszystkich zakątkach Polski.
Cenotafy stawiano męczennikom i świętym. W archikatedrze gnieźnieńskiej znajduje się okazała barokowa konfesja (grobowiec wewnątrz kościoła), a w nim srebrna trumna. Spoczywają w niej relikwie jednego z najważniejszych patronów naszego kraju – św. Wojciecha zamordowanego przez pogańskich Prusów w 997 r. Tuż za relikwiarzem znajduje się współcześnie zrekonstruowany gotycki cenotaf świętego. Sarkofag męczennika jest przykryty oryginalną średniowieczną płytą nagrobną z pełną ekspresji podobizną św. Wojciecha. – To dawne miejsce pochówku jest traktowane z czcią i pełni także funkcję relikwii – opowiada ks. Jarosław Bogacz, dyrektor Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.
Więcej możesz przeczytać w 44/2009 wydaniu tygodnika Wprost .
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.