Mieliśmy bardzo dobre informacje z giełd amerykańskich i tamtejszego rynku pracy. Ten tydzień utwierdza nas w przekonaniu, że wzrost gospodarczy jest dość stabilny, mimo że po spotkaniu FED-u mamy lekkie obniżenie prognoz wzrostu. Wniosek jest taki, że gospodarka amerykańska ma się coraz lepiej i po prostu nie potrzebuje już dodruku pieniądza na tak wielką skalę.
Jeśli chodzi o Draghiego i decyzje ECB – po pierwsze, po kilku miesiącach mówienia o podjęciu działań w końcu je podjęto. Druga kwestia to pozostawienie do dyspozycji 400 mld euro, które mają w całości iść na kredyty. Kwestia tego, jak to technicznie się odbędzie.
Najważniejszym wydarZENIEM TEGO tygodnia jest publikacja nagrań tygodnika „Wprost”. Tutaj mieliśmy dwa obszary – w pierwszym chodziło o ryzyko podania się do dymisji premiera. Tak się jednak nie stało.
Drugi element jest znacznie poważniejSZy, a chodzi o relację banku centralnego z państwem i o niezależność NBP. O ile poniedziałkowe komentarze były dość delikatne, o tyle teraz wygląda to bardzo źle. Zachodnia prasa na czele z „The Economist” pisze o aferze bardzo negatywnie. Po dokładnym przeanalizowaniu rozmowy okaże się, czy prezes Belka złamał prawo i jeśli nie będzie żadnych konsekwencji, to sytuacja się skomplikuje. Efektem tego może być pokazanie, że demokracja w Polsce i wolna gospodarka nie działają u nas tak, jak należy.
Koniec tygodnia TO napływ interesujących danych z Japonii, która jest o tyle ciekawa, że widać, iż kraj ten ma szansę na stałe wyjście ze stagnacji po 30 latach. Zobaczymy, czy rozpoczęty w zeszłym roku program zwiększania podaży przyniesie efekty. –dk
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.