Adam Kwiatkowski | Lubień Kujawski
Tak. Ministrem się jest w dobrych i gorszych czasach. Trzeba umieć sprostać wyzwaniom, niezależnie od warunków zewnętrznych.
2. Czy zwiększenie podatków jest dobrym pomysłem na zmniejszenie dziury budżetowej?
Natalia Krawczyńska | Toruń
Na pewno w obecnej sytuacji nie możemy podatków obniżać. Czy je podnieść – wszystko zależy od rozwoju sytuacji. O ile to jednak możliwe, obciążenia finansowe związane z kryzysem trzeba rozkładać równomiernie, chroniąc najsłabszych obywateli.
3. Jak by się pani zachowała, gdyby jakiś mężczyzna skierował do pani niecenzuralne słowa?
Marcin Kochanowicz | ŁódźObraziłabym się. Gdyby jednak mnie szczerze przeprosił, nie chowałabym długo urazy.
4. Jak rząd zamierza walczyć z bezrobociem w obliczu kryzysu?
Dawid Siedlecki | KoniecpolRząd już walczy. W Ministerstwie Pracy zostały przygotowane tzw. ustawy antykryzysowe, które mają pomóc w zachowaniu miejsc pracy czy w spłacie kredytów mieszkaniowych. Jednocześnie są przeznaczane duże środki z Funduszu Pracy na podnoszenie kwalifikacji, tworzenie nowych miejsc pracy czy prace interwencyjne. Od przyszłego roku wzrośnie też zasiłek dla bezrobotnych.
5. Jest pani za minimalną czy za silną opieką socjalną państwa?
Dawid Siedlecki | Koniecpol
Jestem za skuteczną opieką socjalną. Państwo musi pomagać najsłabszym obywatelom.
6. Nie żałuje pani, że z ministerstwa odeszła Agnieszka Chłoń-Domińczak?
Adrian Musiał, Koniecpol
Żałuję, ale to nie była moja decyzja. Pani wiceminister sama złożyła rezygnację, a szef rządu ją przyjął.
7. Czy nie czuje się pani w tym rządzie kwiatkiem do kożucha? Jest pani ministrem z parytetu?
Mateusz Feder | Strzelce KrajeńskieZostałam powołana na stanowisko ministra ze względu na moje doświadczenie zawodowe. W samorządzie lubuskim i administracji rządowej wiele lat nadzorowałam politykę społeczną.
8. Żeby łatać dziurę budżetową, minister finansów musiał ograniczyć wydatki na najbiedniejszych i Fundusz Alimentacyjny. Uważa pani to za słuszny krok?
Krzysztof Kołodziejczyk | Łódź
Wszystkie ministerstwa muszą ciąć wydatki w tych miejscach, gdzie to jest możliwe. Państwo ze swoich zobowiązań się wywiąże. Będą wypłacane zaliczki alimentacyjne i będzie świadczona pomoc dla obywateli, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. Świadczenia rodzinne będą wypłacane, jednak ze względu na sytuację budżetu w tym roku nie zostaną podniesione progi dochodowe. Jesteśmy elastyczni i w sytuacji kryzysowej staramy się znaleźć najlepsze z możliwych rozwiązań.
9. Czy popiera pani pomysł wyrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 65 lat?
Krzysztof Kołodziejczyk | ŁódźWszyscy musimy dłużej pracować. Zmiany wieku emerytalnego nie mogą jednak nikogo zaskoczyć. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni muszą wiele lat wcześniej wiedzieć, czy i o ile zostanie przesunięty wiek emerytalny.
10. Jakie ma pani plany wakacyjne?
Adam Kwiatkowski | Lubień KujawskiW zeszłym roku miałam tydzień urlopu. W tym udało mi się wygospodarować dwa tygodnie. Pracuję daleko od domu, dlatego z największą przyjemnością spędzę urlop na ziemi lubuskiej, gdzie
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.