Polskie Stronnictwo Ludowe – historia i początki
Początki PSL sięgają końca XIX wieku, kiedy to założono Stronnictwo Ludowe. Nazwa „Polskie Stronnictwo Ludowe” funkcjonuje od 1903 roku. Po II wojnie światowej PSL połączył się z prokomunistycznym SL tworząc Zjednoczone Stronnictwo Ludowe. W 1990 roku reaktywowano PSL, a władzę w ugrupowaniu przejęli młodzi działacze, na czele z Waldemarem Pawlakiem, który został nowym prezesem partii. Rok później w pierwszych wolnych wyborach parlamentarnych partia uzyskała 48 mandatów poselskich. W 1992 roku Pawlak zastąpił Jana Olszewskiego na stanowisku premiera, jednak jego próba sformowania rządu zakończyła się jednak niepowodzeniem.
Polskie Stronnictwo Ludowe – koalicje i opozycje
W 1993 roku PSL zdobyło w wyborach 132 mandaty poselskie i 36 senatorskich, po czym weszło w koalicją rządową z SLD. Pawlak ponownie został wybrany premierem i sprawował tę funkcję do marca 1995, kiedy to wystartował w wyborach prezydenckich.
Kolejne wybory do Sejmu zakończyły się porażką PSL i ustąpieniem Pawlaka. Partia przeszła do opozycji, a przewodniczącym ugrupowania został Jarosław Kalinowski. W 2001 roku PSL po raz kolejny weszło w koalicję rządową z SLD, a Kalinowski został wicepremierem. Dwa lata później partia została usunięta przez premiera Leszka Millera z koalicji, co było następstwem opowiedzenia się przeciwko jednemu z rządowych projektów. Ugrupowanie przeszło do opozycji. W 2005 roku funkcję przewodniczącego partii objął Waldemar Pawlak. W wyborach parlamentarnych ludowcy uzyskali 25 mandatów poselskich oraz senatorskich, ponownie znajdując się w opozycji.
Polskie Stronnictwo Ludowe – koalicja z Platformą Obywatelską
W 2007 roku odbyły się przedterminowe wybory. PSL zdobyło w nich 8,91 proc. głosów i weszło do koalicji z Platformą Obywatelską. Trzy lata później Waldemar Pawlak startował w wyborach prezydenckich, w których uzyskał 5. miejsce.
Kolejne wybory parlamentarne dały partii 4. miejsce oraz pozwoliły na wejście po raz kolejny w koalicję rządową z PO. Tekę wicepremiera znowu otrzymał Waldemar Pawlak. W 2012 roku nastąpiła zmiana na stanowisku przewodniczącego PSL. Pawlaka zastąpił Janusz Piechociński. Nowy prezes otworzył się na współpracę z innymi środowiskami politycznymi, w związku z czym do partii dołączył Andrzej Dąbrowski z Solidarnej Polski, a PSL podjął współpracę programową z partią Polska Jest Najważniejsza. W 2015 roku odbyły się wybory prezydenckie, w których kandydatem partii na urząd najważniejszej osoby w państwie był Adam Jarubas. Zajął on 6. miejsce, a przed drugą turą PSL zaangażowało się w kampanię Bronisława Komorowskiego.
Odbywające się w tym samym roku wybory parlamentarne zakończyły się zwycięstwem PiS, z kolei PSL uzyskało najsłabszy wynik w historii swoich startów. Partia, która przez osiem lat uczestniczyła w koalicji rządzącej przeszła do opozycji. Od 2015 roku funkcję przewodniczącego PSL sprawuje Władysław Kosiniak-Kamysz.
Polskie Stronnictwo Ludowe – najważniejsi byli i obecni politycy
-
Władysław Kosiniak-Kamysz – obecny przewodniczący
-
Waldemar Pawlak – szef partii od 1991 do 1997 roku
-
Jarosław Kalinowski – szef partii od 1997 do 2004 roku
-
Janusz Wojciechowski – przewodniczący partii w latach 2004-2005
-
Janusz Piechociński – przewodniczący partii w latach 2012-2015
-
Jakub Stefaniak – kandydat na prezydenta Warszawy
-
Jan Bury – przewodniczący klubu parlamentarnego
-
Eugeniusz Kłopotek
-
Marek Sawicki
-
Krzysztof Hetman
-
Adam Struzik
-
Józef Zych
-
Piotr Zgorzelski
-
John Godson
-
Stanisław Żelichowski