Obywatele RP – historia i działalność
W lutym 2016 r. związani z ruchem Tadeusz Jakrzewski, Paweł Kasprzak, Paweł Wrabec i Tobiasz Budzyński przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie zarzucali prezydentowi Andrzejowi Dudzie łamanie konstytucji.
Od marca 2016 r. Obywatele RP organizowali kontrdemonstracje przeciw obchodom miesięcznic katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przemieści. Początkowo były to pikiety zorganizowane w pobliżu miejsc, w których odbywały się uroczystości. W marcu 2017 r. Obywatele RP po raz pierwszy spróbowali zablokować miesięcznicę. Związani z ruchem Paweł Kasprzak, Tadeusz Jakrzewski, Paweł Wrabec, Wojciech Kinasiewicz, Monika Dąbrowska, Michał Korczak i Marek Madej-Sierski usiedli wtedy na trasie przemarszu. W czerwcu 2017 r. razem z działaczami ruchu na ulicy usiadł Władysław Frasyniuk. Doszło do przepychanek z policją.
Ruch protestuje także przeciwko organizacjom popierającym faszyzm i nacjonalizm.
W maju 2017 r. zarejestrowano Fundację Wolni Obywatele RP, która wspiera działania ruchu.
W 2017 r. Obywatele RP otrzymali nagrodę im. prof. Zbigniewa Hołdy.
Obywatele RP – wspólnie z Wolnymi Sądami i Frontem Europejskim – byli współorganizatorami akcji #EuropoNieOdpuszczaj. W jej ramach w czerwcu 2018 r. organizacje pozarządowe i ruchy obywatelskie wystosowały apel do Jean-Clauda Junckera, przewodniczącego Komisji Europejskiej, o skierowanie ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2019 r. Obywatele RP zorganizowali akcję #ObywateleMająGłos – cykl wysłuchań publicznych kandydatów na posłów do europarlamentu.
Obywatele RP organizują także akcję #EdukacjaNiepodległa. Założeniem projektu jest m.in. pokazywanie zagrożeń ze strony organizacji nacjonalistycznych i neofaszystowskich, proponowanie i współorganizowanie lokalnych działań antyfaszystowskich.
W czerwcu 2019 r. Obywatele RP protestowali przed obradami PO i Nowoczesnej. Domagali się prawyborów i utworzenia wspólnej listy opozycji na wybory parlamentarne. W sierpniu 2019 r. Obywatele RP ogłosili, że w Warszawie wystawią swojego kandydata do Senatu – Pawła Kasprzaka.
Program Obywateli RP
Wartości, którymi kierują się Obywatele RP, to: godność człowieka jako wartość fundamentalna, działanie skuteczne i bez przemocy, praworządność niewykluczająca nieposłuszeństwa obywatelskiego, jednakowe prawa obywatelskie i obrona praw mniejszości, solidarność społeczna i przeciwdziałanie wykluczeniu oraz dialog społeczny oparty na faktach i racjonalnych argumentach.
Obywatele RP podkreślają, że jako metodę walki mogą stosować nieposłuszeństwo obywatelskie rozumiane jako działalność absolutnie bezprzemocową. Jak piszą na swojej stronie internetowej, nie stosują przemocy fizycznej, unikają przemocy słownej i symbolicznej oraz niszczenia mienia.
Obywatele RP piszą, że stają w obronie tych, których prawa są łamane, w tym kobiet, osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, osób chorych, ofiar przemocy, mniejszości narodowych i etnicznych, osób LGBTQ.
Celami Obywateli RP są: zbudowanie społeczeństwa obywatelskiego opartego na godności i podmiotowości człowieka, doprowadzenie do zawarcia nowej umowy społecznej opartej na fundamencie demokratycznego państwa prawa oraz budowanie relacji międzynarodowych opartych na podstawowych prawach człowieka i obywatela, znajdujących swoje odbicie w fundamentach Unii Europejskiej.
Obywatele RP uważają także, że należy zmienić ustrój partii politycznych oraz przeciąć wpływ rządowych ugrupowań politycznych na zarządzanie treścią publikowaną przez media.