Elżbieta Witek urodziła się 17 grudnia 1957 w miejscowości Jawor (woj. dolnośląskie). Zdobyła tytuł magistra na Uniwersytecie Wrocławskim, na Wydziale Filologiczno-Historycznym. Na tej samej uczelni ukończyła studia podyplomowe z zakresu wiedzy o Unii Europejskiej.
Elżbieta Witek — kariera
Po ukończeniu studiów magisterskich w 1980 roku Elżbieta Witek zaczęła pracę jako nauczycielka. Od 1991 roku była dyrektorem w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaworze, a później w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Przez cztery lata pracowała jako ławnik w Sądzie Pracy. Była również wiceprezesem jaworskiego Klubu Sportowego „Olimpia” w latach 2004-2008.
Od „Solidarności” do ministerstwa
W 1980 roku Elżbieta Witek została członkiem „Solidarności”. Pełniła w nim funkcję sekretarza Komisji Okręgowej NSZZ „Solidarność” Prac. Ośw. i Wych. w Jaworze. Po zdelegalizowaniu związku i wprowadzeniu stanu wojennego zaczęła działać w nielegalnej opozycji. Została skazana na trzy miesiące aresztu za udział w manifestacji 31 sierpnia 1982 roku.
Bezskutecznie kandydowała z list Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu w 2001 roku. Od tamtego czasu do 2005 roku zasiadała w jaworskiej radzie miejskiej. W wyborach parlamentarnych w 2005 roku została wybrana do Sejmu V kadencji. W każdej kolejnej kadencji otrzymywała reelekcję. Została rzecznikiem prasowym PiS w lipcu 2015 roku.
W tym samym roku została wybrana w wyborach do Sejmu. 16 listopada 2015 roku otrzymała powołanie do rządu Beaty Szydło jako minister bez teki. Równocześnie objęła funkcje szefa gabinetu politycznego premiera i rzecznika prasowego Rady Ministrów. W styczniu 2016 roku na tym ostatnim stanowisku zastąpił ją Rafał Bochenek.
11 grudnia 2017 roku mianowano ją ministrem bez teki w nowo utworzonym rządzie Mateusza Morawieckiego. Po tygodniu odwołano ją ze składu Rady Ministrów. Powróciła do rządu 4 czerwca 2019 roku. Została wtedy ministrem spraw wewnętrznych i administracji. W tym samym czasie dołączyła do składu Rady Dialogu Społecznego.
Elżbieta Witek — stanowisko Marszałka Sejmu
W sierpniu 2019 roku została ponownie odwołana ze składu Rady Ministrów. Powodem takiej decyzji było wysunięcie przez Elżbietę Witek kandydatury na urząd marszałka Sejmu. Dwukrotnie wybrana pełniła funkcję do listopada 2019, a następnie w latach 2019-2023.
Najwięcej krytyki w stronę działań Elżbiety Witek jako marszałka sejmu pojawiło się w sierpniu 2021 roku. Zdecydowała ona wtedy na reasumpcję głosowania o odroczenie posiedzenia. W trakcie tego posiedzenia miały zostać omówione zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji, które budziły wiele kontrowersji.
Decyzja Marszałek Witek była szeroko krytykowana, zarówno przez media, jak i środowisko prawnicze. Posłowie opozycji zawiadomili prokuraturę w tej sprawie. Wskazywano, że mogło dojść do przekroczenia uprawnień. Ostatecznie Prokuratura Okręgowa w Warszawie oraz Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia zadecydowały o odmowie wszczęcia śledztwa.
Życie prywatne marszałek. Choroba Stanisława Witka
Elżbieta Witek jest córką piekarza Floriana i krawcowej Eleonory. W 1980 roku wyszła za mąż za Stanisława Witka, z którym ma dwie córki. Starsza, Marta jest wuefistką, natomiast młodsza Gabriela — przedszkolanką.
Stanisław Witek od dłuższego czasu poważnie choruje. Mąż polityk trafił na OIOM, gdzie przebywał przez kilkanaście miesięcy. Publikacje medialne na ten temat, które okazały się w kwietniu 2023 roku, wywołały wiele kontrowersji. W lipcu okazało się, ze mężczyzna został przeniesiony z legnickiego OIOM-u na Oddział Paliatywny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.
– Nadzieja cały czas jest. Nigdy jest nie stracę. Pamiętam obawy, sprzed dziewięciu lat, że być może mąż nie będzie już nigdy mógł normalnie funkcjonować. Jednak stało się inaczej – komentowała stan zdrowia męża Elżbieta Witek w rozmowie z „Super Expressem” w 2023 roku.