Kamala Harris, wiceprezydentka Stanów Zjednoczonych, ubiega się o urząd prezydenta USA. Jej historia i błyskotliwa kariera stanowią inspirację dla rzesz młodych ludzi, zwłaszcza tych o wielorasowej tożsamości. Kim jest kobieta, którą poleca na urząd prezydenta Joe Biden i która wywołuje w Ameryce tak skrajne emocje?
Kamala Harris – prawniczka
Kamala Harris ma 59 lat, urodziła się 20 października 1964 roku w Oakland w Kalifornii. Jej rodzice są imigrantami: ojciec ekonomista Donald J. Harris pochodzi z Jamajki, a matka lekarka Shyamala Gopalan z Indii. Sama Kamala Harris uważa się za Afroamerykankę i Hinduskę z pochodzenia.
Jej rodzice rozwiedli się, gdy miała siedem lat, a Kamala z siostrą Mayą zostały z matką. Kilka lat później, gdy przyszła wiceprezydentka miała 12 lat, wyprowadziły się do Montrealu. Matka dostała tam pracę na Uniwersytecie McGilla i w Żydowskim Szpitalu Ogólnym.
Mimo że rodzice zajmowali się medycyną i ekonomią, Kamala zdecydowała się pójść inną ścieżką. Wstąpiła na Uniwersytet Howarda, gdzie w 1986 roku ukończyła politologię i ekonomię. W 1989 roku na Uniwersytecie Kalifornijskim ukończyła prawo.
W czasie studiów angażowała się w różne działania społeczne, protestowała przeciw segregacji rasowej, włączała się w debaty, organizowała programy dla młodzieży.
Kamala Harris – prokurator okręgowa Kalifornii
W 1990 roku otrzymała licencję prawnika. Twierdziła, że „świat potrzebuje więcej prokuratorów, którzy są świadomi społecznie”. Szybko pięła się po kolejnych stopniach kariery: przez osiem lat, do 1998 roku była zastępczynią prokuratora okręgowego w hrabstwie Alameda, później została szefową Wydziału Społeczności i Sąsiedztwa w San Francisco, a w 2004 roku prokurator okręgową San Francisco.
W 2011 roku została powołana na stanowisko prokurator generalnej Kalifornii. Pełniła tę funkcję do 2017 roku jako pierwsza kobieta wielorasowego pochodzenia. O Kamali Harris zrobiło się głośno w mediach m.in. po wygranej ugodzie w wysokości 25 miliardów dolarów dla właścicieli domów, którzy zostali dotknięci kryzysem wykluczenia.
Kamala Harris – działaczka polityczna
W 2016 związała się z Partią Demokratyczną i została wybrana do Senatu USA ze stanu Kalifornia (jako pierwsza kobieta południowoazjatyckiego pochodzenia). Na początku 2019 roku ogłosiła, że będzie startować w wyborach prezydenckich, które miały odbyć się w 2020 roku. Początkowo jej notowania rosły, ale później zaczęły spadać, a polityczce wyczerpały się fundusze na prowadzenie kampanii politycznej.
Kamala Harris – wiceprezydent Stanów Zjednoczonych
W sierpniu 2020 roku Joe Biden ogłosił ją kandydatką na urząd wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. 18 stycznia 2021 roku zrezygnowała z mandatu, ponieważ została wybrana wiceprezydent USA. 20 stycznia 2021 została zaprzysiężona na 49. wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych jako pierwsza kobieta wielorasowego pochodzenia.
Jako wiceprezydentka Stanów Zjednoczonych budziła skrajne emocje. Jedni uważają ją za słabą mówczynię, inni podkreślają, że ma tendencję do skłócania personelu. Kamala Harris nie pozostaje w najlepszych relacjach z mediami, nie ma też bardzo dobrych notowań w sondażach.
Kamala Harris – sprawa imigrantów
Kamala Harris jako senatorka występowała z obietnicami, że będzie chronić za wszelką cenę imigrantów przed Donaldem Trumpem. Tak się jednak nie stało. W 2021 roku, gdy na fali odwilży polityki Joe Bidena, na granicy z Meksykiem pojawiła się fala imigrantów, Kamala Harris wyjechała do Gwatemali, by wypracować sposób na zatrzymanie fali imigrantów.
„Naszym celem jest walka z przyczynami i pomoc obywatelom Gwatemali znalezienia nadziei w ich kraju. Tym samym chciałabym jasno zwrócić się do tych, którzy myślą o niebezpiecznej podróży przez amerykańsko-meksykańską granicę. Nie przybywajcie. Zostaniecie zawróceni” – powiedziała Harris, a wypowiedź ta nie przysporzyła jej popularności.
Kamala Harris – „Momala”, czyli życie rodzinne
W 2014 r. Kamala Harris wyszła za prawnika Douga Emhoffa, partnera zarządzającego w kancelarii Venable LLP. Emhoff miał za sobą już jedno małżeństwo, którego owocem było dwoje dzieci. Kamala podkreślała w mediach, że jest „momalą” dla pasierbów, próbując ocieplić swój wizerunek ostrej pani prokurator.
„To cudowne, utalentowane i zabawne dzieciaki, które wyrosły na wspaniałych dorosłych. Szalałam za Dougiem, ale to Cole i Ella wprowadzili mnie do jego świata”– powiedziała w rozmowie w „Elle”. Wiele razy podkreślała, że jest w bardzo dobrych relacjach z dziećmi męża z pierwszego małżeństwa.
Kamala Harris – majątek
Wartość Kamali Harris wyceniana jest na 6 milionów dolarów. Harris i Emhoff mają dom w Los Angeles. Wiceprezydentka posiadała również mieszkania w San Francisco, a następnie w Waszyngtonie, które sprzedała, sowicie na nich zarabiając. Zanim objęła urząd wiceprezydenta wydała książki, które także przyniosły jej potężny zysk. Mąż Kamali Harris wycofał się z czynnej pracy prawnika i objął stanowisko wykładowcy prawa na Uniwersytecie Georgetown.
Kamala Harris – przyszła prezydentka Stanów Zjednoczonych?
Joe Biden wycofał się z wyścigu o fotel prezydencki, wskazując Kamalę Harris jako osobę odpowiednią zająć to stanowisko. Wywołało to żywe reakcje nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie.
Nie oznacza to jeszcze jednak, że Kamala Harris będzie oficjalną kandydatką Partii Demokratycznej na najwyższy urząd w kraju, choć dziś jest niemal pewne, że właśnie tak się stanie. Nie wiadomo też, czy (jeśli rzeczywiście weźmie udział w wyborach) uda jej się pokonać Donalda Trumpa. Pierwsze sondaże wskazują, że na Kamalę Harris zagłosowałoby 44 procent obywateli, a 42 procent wybrałoby Donalda Trumpa.
Szykuje się zatem emocjonujący wyścig o fotel prezydencki w Stanach Zjednoczonych.