W 2016 r. drożało niemal wszystko, a najbardziej polisy OC, benzyna i żywność. Znacznie osłabił się też złoty. W nowym roku… może być jeszcze gorzej. Zapomnijmy o przewidywalności. Nadchodzi drożyzna.
Oc drastycznie w górę
Karol i Sandra Kempisty są młodym małżeństwem, które właśnie wchodzi w nowy etap swojego życia: planują wziąć kredyt na mieszkanie, zmienić samochód, wyprowadzić się od rodziców i zacząć żyć na własny rachunek. Może się jednak okazać, że ich budżet domowy na przyszły rok wcale nie zepnie się tak, jak sobie zaplanowali. – Doznałem szoku, gdy mój agent wyliczył mi nową składkę za auto – opowiada Karol. – Zapłaciłem o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. A mój znajomy, który ma prawo jazdy od niedawna, wykupił OC w granicach 2000 zł! Rzeczywiście, kierowcy nie mają powodów do zadowolenia. Tylko w tym roku OC podrożało w Polsce średnio o 16,4 proc., a to może być dopiero początek drastycznych podwyżek. Bo w skali ostatnich 12 miesięcy ten wzrost sięgnął już 53 proc.!
– Konkurencja na rynku spowodowała wyniszczającą walkę cenową – tłumaczy Zbigniew Sulewski z Centrum im. Adama Smitha. – Latami ubezpieczyciele dokładali do interesu, by nie stracić klientów. Taka sytuacja nie może jednak trwać bez końca. Po to się prowadzi biznes, żeby zarabiać. Straty branży tylko w 2015 r. przekroczyły miliard złotych, a w pierwszym półroczu 2016 r. ubezpieczalnie dołożyły do interesu ponad 600 mln. Spowodowane jest to głównie coraz wyższą wartością wypłacanych odszkodowań za szkody osobowe, czyli poniesione przez ofiary wypadków. Decyzje sądów są zazwyczaj korzystne dla poszkodowanych lub ich rodzin. Tylko od stycznia do czerwca tego roku ubezpieczalnie wypłaciły łącznie niemal 4 mld zł, co oznacza, w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r., wzrost aż o 16,8 proc. Na domiar złego firmy ubezpieczeniowe, tak jak banki, są obłożone podatkiem bankowym. Tylko od lutego do czerwca ubezpieczalnie zapłaciły ponad 118 mln zł nowego podatku.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.