Według szacunków GUS w Polsce co miesiąc jest zakładanych średnio 24,5 tys. jednoosobowych firm. Większość właścicieli decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości, głównie za pomocą wirtualnych biur, tym samym rezygnując z kontaktów osobistych z księgowymi. Taka tendencja utrzymuje się głównie w przypadku mikrofirm i osób pracujących na zasadzie samozatrudnienia. Wobec takiej zmiany oraz udogodnień wprowadzanych przez banki (księgowość prowadzona w ramach konta) biura rachunkowe muszą przejść rewolucję; otworzyć się na nowe technologie, korzystać z dobrodziejstw internetu i procesów automatyzacji.
Roboty w służbie księgowym
Współczesny księgowy musi proponować klientom zdalną komunikację i wykorzystywać zdobycze technologiczne. Biura rachunkowe coraz częściej decydują się na wprowadzenie procesów automatyzacji księgowania. – Powoduje on przyspieszenie procesu księgowania, daje możliwość symulowania poziomu podatków na każdy dzień, możemy nawet oszacować zapotrzebowanie na gotówkę – podkreśla Alina Rudnicka-Acosta, prezes zarządu EPSA BPO SA, współorganizatora Ogólnopolskiego Kongresu Biur Rachunkowych, który obędzie się 22 i 23 listopada na Targach Kielce. Pracownicy biur rachunkowych coraz rzadziej zajmują się ręcznym wprowadzaniem dokumentów.
Księgowi podejmują działania kontrolne, przygotowują procesy i schematy, które pozwolą na szybszą i bezbłędną pracę. – Branża rachunkowa otwiera się na robotyzację. Chcemy pokazać, że automatyzacja procesów może wpłynąć korzystnie nie tylko na przyspieszenie pracy księgowych, ale także na wyniki finansowe biura – mówi Bożena Staniak, wiceprezes Targów Kielce, współorganizatora Ogólnopolskiego Kongresu Biur Rachunkowych. – Małe biura rachunkowe często nie mają środków finansowych na nowoczesne rozwiązania. W wypadku małych przedsiębiorców nadal istnieje poczucie, że człowiek jest tańszy – komentuje Alina Rudnicka-Acosta. Zadaniem Ogólnopolskiego Kongresu Biur Rachunkowych jest przekonanie właścicieli, że procesy automatyzacji są warte swojej ceny i nie tylko ułatwią pracę księgowym, ale przede wszystkim wpłyną na ich wydajność.
Człowiek, nie maszyna
W zautomatyzowanym procesie księgowym transakcje rozliczane są transparentnie i według schematu. Łatwo sprawdzić, jak zostało poprowadzone rozliczenie. Zwykle procedury, które wykorzystują programy księgowe, napisane są przez ekspertów podatkowych, co praktycznie eliminuje pomyłkę w rozliczeniu transakcji. Nie można jednak zapominać, że robot jedynie przygotowuje potrzebne księgowemu informacje. To człowiek dokonuje ich analizy, podejmuje działania i decyzje, a to właśnie charakteryzuje dobrego księgowego. Rewolucja w technologii to przede wszystkim digitalizacja. Nie skanowanie, ale zamiana każdego papieru na elektroniczny dokument i umiejętność jego przetwarzania – a ta jest zależna od człowieka.
– Jesteśmy świadkami dyskusji, w której często się podkreśla, że automatyzacja zabierze miejsca pracy księgowym – mówi Piotr Ciski, dyrektor zarządzającym Sage w Polsce. – Tymczasem sytuacja wygląda nieco inaczej – właśnie specjaliści związani z finansami dzięki wykorzystaniu technologii zyskają nowe kompetencje, umacniając swoją pozycję – dodaje. Przedsiębiorcy, którzy oczekują prezentacji i analizy danych w różnych perspektywach, wciąż muszą liczyć na pomoc biur rachunkowych. Bilanse, rachunki zysków i strat, podział przychodów i kosztów na kontrakty to często podstawa informacyjna do naliczenia rabatów lub prowizji handlowej, a tych nie wykona za nas komputer.
KONGRES BIUR RACHUNKOWYCH JEST OBJĘTY PATRONATEM MEDIALNYM „WPROST”
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.