Magda Kozińska
Łacińska nazwa cukrzycy to diabetes mellitus. Pierwsze słowo wywodzi się z języka greckiego i oznacza „cedzenie wody”, drugie to „słodki jak miód”, oba idealnie opisują typowe objawy tej choroby: wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu oraz wysokie stężenie cukru we krwi.
Za słodka ciąża
Jedz za dwóch, zachcianki ciążowe to norma, wreszcie nie musisz się martwić, że przytyłaś – z ciążą związanych jest wiele żywieniowych mitów. Tymczasem zdrowa, zbilansowana dieta w czasie ciąży to klucz nie tylko do urodzenia zdrowego dziecka, lecz także pewnego rodzaju polisa zabezpieczająca malucha przed zachorowaniem na cukrzycę typu 2. w przyszłości. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że cukrzyca ciążowa dotyka jedną na 25 kobiet ciężarnych, zwykle pojawia się między 24. a 28. tygodniem ciąży i w większości przypadków naturalnie mija po porodzie. Czynnikami ryzyka zwiększającymi prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę ciążową są wystąpienie choroby w poprzednich ciążach, wiek powyżej 35 lat, nadwaga lub otyłość, kłopoty z nadciśnieniem, urodzenie więcej niż dwojga dzieci, urodzenie dziecka ważącego powyżej 4 kg, zespół policystycznych jajników. Ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej rośnie także u kobiet, u których ktoś w najbliższej rodzinie choruje na cukrzycę. Zwykle kobieta nie odczuwa żadnych specjalnych objawów, dlatego w diagnostyce cukrzycy w czasie ciąży kluczowe są badania.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.