Zdecydowana większość badanych młodych ludzi miała do czynienia z hejtem w internecie: wyzywaniem, ośmieszaniem, poniżaniem – wynika z raportu „Nastolatki 3.0”, który w tym tygodniu ogłosi instytut badawczy NASK. Jednym z powodów hejtu są poglądy polityczne, spotkało się z tym 28 proc. młodych ludzi. – Atmosfera panująca w mediach elektronicznych udziela się młodzieży – mówi współautor badań, socjolog Rafał Lange. – Liderzy opinii powinni poważnie się nad tym zastanowić.
Na razie jednak w mediach i wśród polityków trwa spór, czy i jak walczyć z mową nienawiści w szkołach oraz co ona właściwie oznacza. W ubiegłym tygodniu lubelski sejmik wojewódzki nie przyjął stanowiska, w którym miały się znaleźć zapisy o zapewnieniu w szkołach bezpieczeństwa ofiarom przemocy słownej i wprowadzenia do podstawy programowej elementów służących uświadomieniu, do czego może ona prowadzić. Jeden z radnych PiS przekonywał, że pojęcie „mowa nienawiści” jest nacechowane ideologicznie i przeszkadza odróżniać dobro od zła.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.