Ze świecą szukać kobiety, która nie słyszała o kolagenie. Białko to – choć nazwa kojarzy się raczej z czymś sztucznym – naturalnie występuje w ciele każdego z nas i odpowiada m.in. za jędrność skóry, sprawność stawów i wzmocnienie naczyń krwionośnych. Nic więc dziwnego, że producenci kosmetyków dodają kolagen do swoich specyfików. O kolagenie z pewnością słyszeli też mężczyźni intensywnie uprawiający sport. Każdy z nas powinien wiedzieć, czym jest kolagen, jaką odgrywa rolę w ciele człowieka i dlaczego wraz z wiekiem warto go suplementować.
Mechanizm (nie do końca) doskonały
Dobra wiadomość – nasz organizm potrafi sam produkować kolagen i w dodatku go magazynuje. Zła jest taka, że ten mechanizm wraz z wiekiem spowalnia. Jeszcze gorsza, że wiele czynników, w tym nasze codzienne nawyki, niszczy włókna kolagenowe. Nie służą im papierosy i opalanie. Nie bez znaczenia są także smog czy zła dieta, uboga w witaminę C (wspomaga produkcję kolagenu) oraz naturalne źródła kolagenu (galarety, w tym owocowe, salceson czy podroby). Oznacza to, że dzięki zmianie stylu życia, sięganiu po suplementy diety i stosowaniu odpowiednich produktów kosmetycznych możemy spowolnić procesy starzenia i tempo zużywania kolagenu. Lepiej przecież zapobiegać niż później zmagać się ze skutkami ubytku włókien kolagenowych.
Zatrzymaj młodość...
Ponieważ utrata kolagenu jest najbardziej widoczna na skórze (traci gęstość, owal się zmienia, policzki opadają, pojawiają się zmarszczki), suplementy z kolagenem kojarzą nam się głównie z profilaktyką anty-aging. I słusznie. Kolagen odpowiada za elastyczność skóry. To niezbędne białko sprawia, że wygląda ona młodziej i zdrowiej. Ponadto jest jędrniejsza i bardziej nawilżona. Wraz z upływem lat i spadkiem produkcji kolagenu mogą wystąpić drobne linie, skóra traci napięcie i staje się sucha czy podrażniona. Spadek poziomu tego ważnego białka odbije się też na kondycji włosów i paznokci, czyli wszystkich tych elementach wyglądu, o które szczególnie dbają kobiety. Panie z głębokimi zmarszczkami mogą się zdecydować na zastrzyki z kolagenu – efekt wygładzenia twarzy jest widoczny niemal natychmiast. Warto wiedzieć, że suplementacja kolagenu pomaga skórze szybciej się regenerować. Może się więc okazać skutecznym sposobem na rozstępy i blizny. Wygładzi blizny potrądzikowe, a także zmniejszy wydzielanie łoju, co jest ważne w przypadku cery problematycznej. Panie ucieszy też to, że kolagen zmniejsza rozrost cellulitu, który wraz z wiekiem nawet u osób szczupłych może przechodzić w kolejne, cięższe stadia.
Czytaj też:
Zioła na odchudzanie. Na które warto zwrócić uwagę?
…i sprawność
Wizja zmarszczek może nie robić wrażenia na wyznawcach zasady „Starzeć się trzeba z godnością”. Jednak powinien ich przekonać inny argument – kolagen może pomóc zachować sprawność ruchową na długie lata. Sztywne, obolałe stawy to zmora większości osób w podeszłym wieku, a pierwsze symptomy starzenia się stawów pojawiają się już dużo wcześniej. Kolagen jest obecny w stawach i ścięgnach, a ponieważ wraz z wiekiem mamy go coraz mniej, zwiększenie spożycia kolagenu może zmniejszyć ból stawów i złagodzić objawy ich zapalenia. To nie wszystko. Kości również potrzebują kolagenu, który jest ich budulcem. Spadek produkcji kolagenu wraz z wiekiem może prowadzić do stanów takich jak osteoporoza, która charakteryzuje się niską gęstością kości i wiąże się z wyższym ryzykiem złamań. Białko to jest również budulcem mięśni. Masa mięśniowa jest nam niezbędna do zachowania sprawności, co może ułatwić zachowanie szczupłej sylwetki.
Szach-mat
Zmarszczki i bóle stawów to wciąż za mało? Musisz wiedzieć, że kolagen odpowiada także za właściwą strukturę tętnic – naczyń krwionośnych przenoszących krew z serca do reszty ciała. Bez wystarczającej ilości kolagenu tętnice mogą się stać słabe i kruche. Sprawny układ krwionośny jest chyba wystarczającym argumentem, a piękna i gładka cera niech będzie bonusem.
Czytaj też:
Dieta 17-dniowa. Prosta i skuteczna? Niekoniecznie
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.